50 mln na rewitalizację zatrutego stawu

Skażony chemikaliami staw Kalina w Świętochłowicach wreszcie przestanie być ekologiczną bombą i nie będzie utrudniać życia okolicznym mieszkańcom, uskarżającym się na smród. Zbiornik i teren wokół niego zostanie oczyszczony kosztem ponad 50 mln zł.
50 mln na rewitalizację zatrutego stawu
W piątek podpisano umowę na dofinansowanie zadania "Oczyszczenie i zabezpieczenie przed wtórną degradacją stawu Kalina oraz rewitalizacja terenu przyległego". Jej stronami są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz miasto Świętochłowice.

Od dwudziestu lat staw Kalina uprzykrza życie mieszkańcom dzielnicy Zgoda. Ze zbiornika, położonego w bezodpływowym obniżeniu, wydobywa się fetor na skutek zanieczyszczenia fenolem. Głównym sprawcą zanieczyszczeń były produkujące farby i lakiery pobliskie zakłady chemiczne. W pobliżu stawu powstała hałda odpadów poprodukcyjnych, która także miała olbrzymi wpływ na skażenie zbiornika.

W poprzednich latach podejmowano już próby ograniczenia zanieczyszczenia Kaliny i okolicy. W pierwszym etapie rekultywacji wykonano wokół hałdy ekran o głębokości 10-12 m, który zapobiega się przedostawaniu się zanieczyszczeń z hałdy do wód powierzchniowych.

To okazało się jednak niewystarczające, bo sam staw ciągle jest skażony, na dnie zalega warstwa chemicznego osadu i z pobliskiego terenu nadal napływają zanieczyszczenia. Właśnie przede wszystkim na oczyszczeniu dna mają polegać prace, na dofinansowanie których w piątek podpisano umowę.

Wniosek dotyczący rewitalizacji Kaliny wraz z całym otoczeniem Świętochłowice złożyły w WFOŚiGW w 2011 r. Prace zostaną dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 51 mln złotych, z czego 85 proc., czyli prawie 44 mln, to dotacja bezzwrotna z funduszy europejskich. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu miasta oraz środków z WFOŚ.

Zasadnicze prace mają się rozpocząć na początku 2013, a zakończyć w 2015 r. Wcześniej w przetargu zostanie wyłoniony wykonawca.

Staw Kalina jest największym akwenem w Świętochłowicach. Jego powierzchnia to ok. 5 ha, ma do 3,5 m głębokości. Powstał na początku XX wieku w wyniku osiadania terenu, spowodowanego płytką eksploatacją węgla. Do początku lat 50. zbiornik był względnie czysty. Później był coraz bardziej degradowany na skutek wieloletniej działalności pobliskich zakładów chemicznych. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

A moge poznać dane firmy która wygrała przetarg oraz ofertę przetargową.

nedpolams@op.pl, 2012-03-31 20:55:59 odpowiedz

Nie wiem czy wybrałbym likwidację szkoły, czy wywalenie 50 mln na staw? Może po prostu pozwolić mu wyschnąć - czyli odłączyć dopływy?

A kto doprowadził do tego, 2012-03-31 17:04:41 odpowiedz

nie wiem co gorsze: zatruty staw czy strute miny przesiąkniętych jadem ludzi...

SENNIK, 2012-03-30 17:04:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE