50 mln na rewitalizację zatrutego stawu

Skażony chemikaliami staw Kalina w Świętochłowicach wreszcie przestanie być ekologiczną bombą i nie będzie utrudniać życia okolicznym mieszkańcom, uskarżającym się na smród. Zbiornik i teren wokół niego zostanie oczyszczony kosztem ponad 50 mln zł.
50 mln na rewitalizację zatrutego stawu
W piątek podpisano umowę na dofinansowanie zadania "Oczyszczenie i zabezpieczenie przed wtórną degradacją stawu Kalina oraz rewitalizacja terenu przyległego". Jej stronami są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz miasto Świętochłowice.

Od dwudziestu lat staw Kalina uprzykrza życie mieszkańcom dzielnicy Zgoda. Ze zbiornika, położonego w bezodpływowym obniżeniu, wydobywa się fetor na skutek zanieczyszczenia fenolem. Głównym sprawcą zanieczyszczeń były produkujące farby i lakiery pobliskie zakłady chemiczne. W pobliżu stawu powstała hałda odpadów poprodukcyjnych, która także miała olbrzymi wpływ na skażenie zbiornika.

W poprzednich latach podejmowano już próby ograniczenia zanieczyszczenia Kaliny i okolicy. W pierwszym etapie rekultywacji wykonano wokół hałdy ekran o głębokości 10-12 m, który zapobiega się przedostawaniu się zanieczyszczeń z hałdy do wód powierzchniowych.

To okazało się jednak niewystarczające, bo sam staw ciągle jest skażony, na dnie zalega warstwa chemicznego osadu i z pobliskiego terenu nadal napływają zanieczyszczenia. Właśnie przede wszystkim na oczyszczeniu dna mają polegać prace, na dofinansowanie których w piątek podpisano umowę.

Wniosek dotyczący rewitalizacji Kaliny wraz z całym otoczeniem Świętochłowice złożyły w WFOŚiGW w 2011 r. Prace zostaną dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 51 mln złotych, z czego 85 proc., czyli prawie 44 mln, to dotacja bezzwrotna z funduszy europejskich. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu miasta oraz środków z WFOŚ.

Zasadnicze prace mają się rozpocząć na początku 2013, a zakończyć w 2015 r. Wcześniej w przetargu zostanie wyłoniony wykonawca.

Staw Kalina jest największym akwenem w Świętochłowicach. Jego powierzchnia to ok. 5 ha, ma do 3,5 m głębokości. Powstał na początku XX wieku w wyniku osiadania terenu, spowodowanego płytką eksploatacją węgla. Do początku lat 50. zbiornik był względnie czysty. Później był coraz bardziej degradowany na skutek wieloletniej działalności pobliskich zakładów chemicznych.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

A moge poznać dane firmy która wygrała przetarg oraz ofertę przetargową.

nedpolams@op.pl, 2012-03-31 20:55:59 odpowiedz

Nie wiem czy wybrałbym likwidację szkoły, czy wywalenie 50 mln na staw? Może po prostu pozwolić mu wyschnąć - czyli odłączyć dopływy?

A kto doprowadził do tego, 2012-03-31 17:04:41 odpowiedz

nie wiem co gorsze: zatruty staw czy strute miny przesiąkniętych jadem ludzi...

SENNIK, 2012-03-30 17:04:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE