PARTNER PORTALU
  • BGK

6 mln zł na ochronę sadzonek drzew przed zwierzętami

  • PAP/JL    3 listopada 2015 - 07:35
6 mln zł na ochronę sadzonek drzew przed zwierzętami
37 proc. Podkarpacia pokrywają lasy. Od drugiej wojny światowej lesistość wzrosła tutaj o ponad 50 proc. Fot. Pixabay.com

Blisko 6 mln zł wydadzą w tym roku leśnicy z Podkarpacia na zabezpieczenie leśnych sadzonek przed zniszczeniem ich przez zwierzęta.
W zimie pędy młodych drzewek są poszukiwane m.in. przez jelenie i sarny. W lasach Podkarpacia żyje m.in. 340 żubrów, 180 niedźwiedzi, 520 wilków i 9,5 tys. bobrów. Z danych leśników wynika także, że w lasach Podkarpacia bytuje m.in. 36 tys. saren, 10,1 tys. jeleni, 9,2 tys. dzików oraz 270 łosi.

– W lasach dobiega końca zabezpieczanie sadzonek, mające zniechęcić zwierzynę do ich zgryzania. W tym roku zabezpieczeniami objęto powierzchnię 7,5 tys. ha, ogrodzono zaś ponad 500 ha nowych upraw, wyremontowano też istniejące już grodzenia – informuje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Największych spustoszeń mogą dokonywać sarny i jelenie. Zwłaszcza te ostatnie, gromadząc się zimą w duże stada, zajmują obszary, gdzie dużo jest młodych drzewek. Leśnicy, aby uniknąć szkód, zabezpieczają uprawy leśne; stosują metody mechaniczne i chemiczne.

– Najskuteczniejsze jest grodzenie wysokim parkanem ze specjalnej siatki i żerdzi, co przez cały czas chroni przed penetracją ze strony zwierzyny. W ten sposób zabezpiecza się najcenniejsze uprawy – zauważył Marszałek.

Innym sposobem jest smarowanie pędów drzewek substancjami chemicznymi, które będąc obojętne dla środowiska, mają właściwości odstraszające dla zwierzyny. Stosowane bywa również zabezpieczanie mechaniczne; pędy są owijane tekturowymi tubami lub pakułami.

– Chcemy, żeby drzewka sadzone z trudem i przy dużych nakładach finansowych przeżyły zimę i nie dały się pożreć zwierzynie – zaznacza rzecznik.

37 proc. Podkarpacia pokrywają lasy. Od drugiej wojny światowej lesistość wzrosła tutaj o ponad 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem lesistości w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.