PARTNER PORTALU
  • BGK

60 mln zł na hodowlę alg w Stalowej Woli

  • PAP    12 lipca 2011 - 12:24
60 mln zł na hodowlę alg w Stalowej Woli

Samorząd Stalowej Woli chce zainwestować w hodowlę alg, które wykorzystywane będą m.in. do produkcji biomasy. Inwestycję na 10 hektarach oszacowano na 60 mln zł.
Hodowla ma powstać w pobliżu miejskiej oczyszczalni ścieków. Jak poinformował prezydent miasta Andrzej Szlęzak (zabierz głos/oceń prezydenta), produkcja energii z alg to nowoczesna technologia kanadyjska.

Dodał, że „oprócz stosunkowo taniej energii” przy okazji miasto „rozwiązałoby problem zanieczyszczeń, ponieważ algi żywią się głównie dwutlenkiem węgla”.

Miasto chce zainwestować w hodowlę alg wspólnie z Tauronem i stalowowolską elektrownią. Jak zastrzega Szlęzak, rozmowy znajdują się we wstępnej fazie, a najważniejszą kwestią do uzgodnienia jest finansowanie.

Prezydent zaznaczył, że samorząd nie będzie współfinansować hodowli, ale w ramach swojego wkładu odda grunt.

Inwestycja dałaby pracę kilkudziesięciu osobom; stanowiłaby również zaplecze dla nowego, zamiejscowego wydziału Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – inżynierii środowiska.

Według naukowców, algi to jedne z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej ze względu na szybki wzrost oraz stosunkowo dużą zdolność do wiązania dwutlenku węgla.

Wchłaniają również niezbędne do ich rozwoju azotany i fosforany, przyczyniając się do ochrony środowiska przed ich nadmierną ilością.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.