PARTNER PORTALU
  • BGK

7 mln dla Puszczy Białowieskiej

  • PAP    26 września 2011 - 16:39
7 mln dla Puszczy Białowieskiej

7 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa zostanie przeznaczone na 6 projektów wspierających rozwój regionu Puszczy Białowieskiej - poinformowała w poniedziałek w Białymstoku minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Projekty wybrano spośród 49 złożonych przez samorządy z regionu Puszczy Białowieskiej, głównie z terenu powiatu hajnowskiego, ale też z sąsiadującego z nim powiatu siemiatyckiego.

Pieniądze dostaną: samorządy powiatów hajnowskiego i siemiatyckiego, gmina Narewka i gmina Narew. Powiat hajnowski dostanie ponad 870 tys. zł dofinansowania na przebudowę i modernizację lądowiska dla śmigłowców ratunkowych w szpitalu w Hajnówce oraz prawie 1,3 mln zł na przebudowę dróg powiatowych. Powiat siemiatycki zdobył 300 tys. zł na modernizację Zespołu Szkół w Siemiatyczach oraz kolejne 300 tys. zł na sprzęt medyczny dla szpitala w Siemiatyczach. Gmina Narewka dostanie ponad 557 tys. zł na przebudowę drogi gminnej na odcinku: Michnówka-Nowa Luka. Gmina Narew natomiast otrzyma ponad 3,5 mln zł na przebudowę 3 ulic w Narwi istotnych z punktu widzenia dużego pracodawcy w regionie.

Bieńkowska powiedziała, że wybrane projekty mają charakter ponadlokalny i mają szanse już od przyszłego roku "krok po kroku" zmieniać puszczański region.

Jak mówiła dziennikarzom minister Elżbieta Bieńkowska, te dotacje to "dobry początek, rozruch" przed planowanym w przyszłości specjalnym programem dla Puszczy Białowieskiej, który zainicjowali dwaj parlamentarzyści z regionu: poseł PO Robert Tyszkiewicz i niezależny senator Włodzimierz Cimoszewicz. Specjalny priorytet dla puszczy miałby być wpisany w program "Rozwój Polski Wschodniej" w nowej perspektywie finansowej po 2013 roku. "Rozwój Polski Wschodniej" to program, z którego pięć regionów: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie dostają dodatkowe środki z UE.

Program dla puszczy ma wesprzeć ten cenny przyrodniczo region w proekologiczne inwestycje infrastrukturalne, tak aby region mógł się rozwijać i w pełni korzystać z bogactwa przyrody, np. przez rozwój turystyki czy budowę uzdrowisk. Pieniądze mają być przeznaczane na sieć kanalizacyjną, zagospodarowanie odpadów, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, drogi, ale też działania naukowe, edukacyjne i promocyjne.

- To co jest najważniejsze, to to, że to jest początek naszej dalszej pracy, że to jest początek myślenia o zrównoważonym rozwoju tego obszaru, początek myślenia o przyszłym budżecie unijnym - powiedziała Bieńkowska. Podkreśliła, że co prawda nie można jeszcze mówić, że po 2013 roku program "Rozwój Polski Wschodniej będzie kontynuowany, bo w ogóle jest jeszcze za wcześnie na rozmowę na temat przyszłych programów. Podkreśliła jednak, że we wszystkie dokumenty rządowe program dla Polski Wschodniej jest wpisany, a ona deklaruje, że priorytet dla Puszczy Białowieskiej "powinien się w nim znaleźć".

Poseł Tyszkiewicz powiedział, że program dla Puszczy Białowieskiej "bardzo zmobilizował" lokalne samorządy do pracy nad przygotowaniem projektów. Senator Cimoszewicz dodał, że to co już teraz się dzieje, "wyprzedza" zamysły programu, który zainicjowali wspólnie z posłem Tyszkiewiczem.

Minister Bieńkowska poinformowała, że w programach Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko będą pieniądze dla puszczańskich samorządów, by mogły przygotować swoje projekty, umożliwiające starania o unijne pieniądze ze specjalnego priorytetu dla nich w kontynuacji programu "Rozwój Polski Wschodniej".

W 2010 roku minister środowiska chciał w zamian za zgodę na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego przekazać puszczańskim samorządom 75 mln zł na inwestycje proekologiczne w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju. Samorządy na powiększenie parku się nie zgodziły, program nie doszedł do skutku. W zamian - już bez dodatkowych warunków - do 2015 roku w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek na inwestycje proekologiczne, do gmin z terenu Puszczy Białowieskiej ma trafić 21 mln zł. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach ministerialnego programu

"Zrównoważony Rozwój Rejonu Puszczy Białowieskiej". 15 mln zł będzie przeznaczone na pożyczki, 6 mln zł na dotacje. Umowy na pożyczki są podpisywane, dotacje mają ruszyć od 2012 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.