PARTNER PORTALU
  • BGK

7 wniosków odpadło z Gazeli

  • Anna Rykulska    19 września 2013 - 13:11
7 wniosków odpadło z Gazeli

Do programu zakupu ekologicznych autobusów zakwalifikowało się 25 z 32 wniosków - zakupy jakie w ich ramach chcą zrobić samorządy mają wartość 560 mln 373 tys. zł.
W najbliższych latach wiele z samorządów wymieni tabor komunikacji miejskiej. Jednak wysłużonych autobusów z silnikami diesla nie zastąpią najnowocześniejsze, ciche i ekologiczne pojazdy hybrydowe, jeśli przedsiębiorstwa komunikacyjne nie dostaną pieniędzy z dotacji.

Dlatego ci, którzy mają jeszcze szanse na pieniądze z programu „Gazela" muszą się sprężyć. Ponieważ w październiku, zgodnie z regulaminem programu, dobiega końca czas na dostarczenie pełnej dokumentacji. A jest o co zabiegać. Przypomnijmy, że całkowity budżet programu to 80 mln zł a minimalna kwota dotacji to 8 mln zł, jej zakres może wynieść nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych.  

Niektóre przedsiębiorstwa komunikacyjne poinformowały o pozytywnej ocenie ich wniosków składanych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie zakupu miejskich autobusów hybrydowych w ramach programu „Gazela". Do następnego etapu (pierwszy skończył się wiosną) zakwalifikowało się 25 z 32 wniosków - zakupy jakie w ich ramach chcą zrobić samorządy mają wartość 560 mln 373 tys. zł. Za tą sumę chcą zakupić 302 nowoczesne gazowe autobusy hybrydowe zasilane CNG.

- Aktualnie wszyscy wnioskodawcy zostali poinformowani o ocenie wniosku wstępnego -informuje Aleksandra Kopcińska z Departamentu Ochrony Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Do drugiego etapu zakwalifikowało się Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica" - mówi Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Po drogach Szczecina jeździ już jeden autobus hybrydowy marki Solaris. Kupiono go w tym roku za kwotę około 850 tys. zł netto.

- Szanse na pieniądze ma również tarnowski MPK, który już od 2008 roku posiada 12 autobusów o małej pojemności o napędzie hybrydowym Mercedes-Benz O520 sprowadzonych z Brukseli - informuje Jerzy Wiatr, prezes tarnowskiego MPK.

Ocena pozytywna wniosku wstępnego nie oznacza jednak przyznania dofinansowania. Końcowa lista pozytywnie ocenionych wniosków zostanie opublikowana w momencie zatwierdzenia listy rankingowej, co powinno nastąpić w pierwszym półroczu 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: