PARTNER PORTALU
  • BGK

75 mln zł dla samorządów na środowisko

  • PAP    6 października 2010 - 14:05
75 mln zł dla samorządów na środowisko

Podlaskie samorządy otrzymają 75 mln zł na inwestycje związane z ochroną środowiska - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Pieniądze, które pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, są uzupełnieniem wkładów własnych samorządów do inwestycji realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chodzi głównie o inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale też z zakresu gospodarki odpadami, rozbudowę stacji uzdatniania wody.

Łączna wartość wszystkich inwestycji to 340 mln zł - poinformował prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Adam Sieńko. Wojewódzki fundusz zawarł już z gminami stosowne umowy.

Wojewódzki fundusz ocenia, że bez tych pieniędzy, które zdobył w konkursie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, podlaskim gminom byłoby ciężko zapewnić wkłady własne do inwestycji, na które pozyskali środki z UE.

"Bez tych środków gminy nie miałyby zapewnionego wkładu własnego i skorzystanie ze środków unijnych stałoby pod znakiem zapytania" - powiedział Sieńko. Dodał, że wcześniej Wojewódzki Fundusz dołożył gminom na wkłady własne sumę 9 mln zł z własnych środków na inwestycje, które już zostały zrealizowane.

Pieniądze dostanie 49 samorządów; są to pożyczki z 15-letnim terminem spłaty (oprocentowanie ok. 4,5 proc.). Sieńko podkreśla, że to bardzo dobre warunki, znacznie lepsze niż bankowe, a dzięki długiemu terminowi spłaty, mogą z nich korzystać nawet najbiedniejsze gminy.

Aż 47 gmin dzięki dotacjom z UE realizuje inwestycje wodno-kanalizacyjne. To m.in. gminy: Dzadkowice, Czarna Białostocka, Turośń Kościelna, gmina Łapy, Supraśl, Puńsk, miasto Kolno. Samorządy dostaną z NFOŚ różne kwoty na swoje projekty: od około 300 tys. zł do nawet blisko 11 mln zł.

Największy projekt realizuje spółka BIOM. To drugi etap Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami. Z NFOŚ pochodzić będzie ponad 10,9 mln zł. Wartość całego projektu to około 62 mln zł. W ramach systemu ma m.in. powstać zakład zagospodarowania odpadów. Biebrzańskim systemem zagospodarowania odpadami ma być objętych ponad 152 tys. osób.

 Czytaj też:

Mieszkańcy Narewki przeciw powiększeniu parku 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.