PARTNER PORTALU
  • BGK

75 proc. Polaków gotowych na kolektory słoneczne

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    23 listopada 2009 - 11:51

75 proc. Polaków deklaruje gotowość do zainstalowania kolektorów słonecznych, wynika z raportu "Ocena i perspektywa rozwoju źródeł energii w polskich gminach do 2020 roku" przeprowadzonego przez TNS OBOP dla Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi" realizowanego pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.
Jednocześnie 74 proc. respondentów zainteresowanych kolektorami deklaruje, że główną barierą montowania tego typu instalacji we własnych gospodarstwach domowych są wysokie koszty instalacyjne, a 26 proc. niewystarczająca wiedza na ten temat.

W Polsce roczne wielkości promieniowania słonecznego kształtują się na poziomie od 900 do 1150 kWh/m2, co umożliwia zainstalowanie kolektorów słonecznych w praktycznie każdym regionie Polski. Pozwalają one na efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego (w zależności od miesiąca) i obniżenie kosztów podgrzewania wody nawet do 60 proc. Zwrot kosztów inwestycji w kolektory słoneczne następuje w przeciągu 3-5 lat.

Celem Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych jest edukacja polskiego społeczeństwa w temacie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów dwutlenku węgla do atmosfery. Do zadań programu zalicza się również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Leon, 2009-11-23 19:22:04

    Bez pomocy z zewnątrz inwestorzy niewiele mogą zrobić. Źródła energii naturalnej są za darmo, ale żeby z nich skorzystać trzeba mieć duże pieniądze. Realny okres zwrotu kosztów instalacji solarnej to 8 do 15 lat, pompy ciepła jeszcze dłuższy. Nie ma więc ekonomicznego uzasadnienia do inwestowania. N...o chyba, że paliwa klasyczne znacznie zdrożeją.  rozwiń