PARTNER PORTALU
  • BGK

80 mln zł na termomodernizacje szkół i szpitali

  • PAP    19 listopada 2012 - 18:16
80 mln zł na termomodernizacje szkół i szpitali

Do Polski trafi ponad 80 mln zł na termomodernizację budynków publicznych, takich jak szkoły i szpitale - poinformowało ministerstwo środowiska. Jest to efekt sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych Bankowi Światowemu, działającemu w imieniu Hiszpanii i Belgii.
Resort środowiska podał w komunikacie, że minister Marcin Korolec podpisał w poniedziałek dwie umowy sprzedaży tzw. jednostek przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń (tzw. jednostki AAU).

"To kolejny dowód, że na redukcjach gazów cieplarnianych dokonanych w ramach Protokołu z Kioto Polska może zarabiać pieniądze" - zaznaczył Korolec.

Ministerstwo poinformowało, że zarobione w ten sposób pieniądze (ponad 80 mln zł - ponad 20 mln euro) zostaną przeznaczone na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, czyli szkół i szpitali w całym kraju.

"Termomodernizacja to nie tylko ocieplanie budynków. To też wymiana instalacji na nowe i bardziej energooszczędne, wymiana okien na bardziej szczelne, a przez to lepiej zatrzymujące ciepło i bardziej przyjazne dla środowiska. Jednocześnie te działania pozwalają z powodzeniem generować realne oszczędności dla Polaków. Mogą oni w ten sposób korzystać na tym, że Polska ograniczyła emisję gazów cieplarnianych" - wyjaśnił minister Korolec.

Resort podkreślił, że standardowa termomodernizacja pozwala zaoszczędzić do 70 proc. kosztów ogrzewania.

Polska na podstawie wykonania zobowiązań Protokołu z Kioto (nasz kraj zredukował emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. przy wymaganych 6 proc.) posiada trzecią co do wielkości na świecie nadwyżkę jednostek AAU, w liczbie 500 mln AAU (jedna jednostka AAU odpowiada emisji jednej tony CO2). Jednostki te można sprzedawać krajom - stronom Protokołu z Kioto.

Środki pozyskane ze sprzedaży jednostek AAU gromadzone są na specjalnym rachunku klimatycznym, zarządzanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze są przeznaczane na tzw. zazielenianie, czyli inwestycje proekologiczne przyczyniające się m.in. do zmniejszenia emisji CO2.

Polska zawarła dziesięć umów sprzedaży jednostek AAU na łączną kwotę ok. 780 mln zł (195 mln euro).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • tomek, 2012-11-20 09:24:48

    po 2018 r nie wszystkie budynki użyteczności publicznej mają być pasywne, lecz jedynie nowo budowane oraz poddawane gruntownej modernizacji
  • zbigniew.pajak@pibp.pl, 2012-11-19 23:02:16

    Tak te pieniądze powinny być wydane na termomodernizację do poziomu "niemal zero energetycznego - t.j. pasywnego " bo tak nakazuje dyrektywa UE 32/2010 że po roku 2018 wszystkie budynki użyteczności publicznej mają być pasywne czyli niemal zero energetyczne. Głupotą jest częściowa obecnie ...realizowana w tych obiektach częściowa termomodernizacja bez prób szczelnosci; likwidacji mostków cieplnych; okien o U> 0,8W/M2K U ścian >0,1 W/m2K; itd patrz Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej Gdańsk  rozwiń