PARTNER PORTALU
  • BGK

800 mln zł dla miast na walkę ze smogiem

  • AT    18 listopada 2013 - 08:42
800 mln zł dla miast na walkę ze smogiem

Dzięki 800 milionom złotych z Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska zostanie zlikwidowanych blisko 15 tysięcy węglowych pieców i kotłowni. Mieszkańcy 37 miast zostaną podłączeni do sieci ciepłowniczych a w części budynków zostanie wykonane ocieplenie i wymieniona stolarka okienna.




Dzięki nowym inwestycjom zmniejszy się ilość dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów w powietrzu.

Prezesi NFOŚiGW i Wojewódzkich Funduszy z: Krakowa, Wrocławia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Rzeszowa, Gdańska, Katowic, Kielc, Poznania i Szczecina podpisali w Krakowie umowy w ramach programu „KAWKA", które pozwolą beneficjentom skorzystać z oferowanych milionów. Uczestnikami spotkań będą: Aneta Wilmańska, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Czytaj też: Ponad 35 mln zł na walkę ze smogiem
 
W kraju pomimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu.  Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddechowego. Sytuację ma poprawić nowy program „KAWKA" finansowany przez Fundusze.                              

W wyniku realizacji programu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla - gazu cieplarnianego o 68 tysięcy ton w ciągu roku. Do powietrza, którym oddychają mieszkańcy miast trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 442 ton i PM2,5 o 426 ton w ciągu roku. Pieniądze w ramach „KAWKI" zostaną przeznaczone także na wymianę kotłów węglowych na gazowe i montaż instalacji solarnych. Środki finansowe otrzymają samorządy na inwestycje oraz na wypłaty dla mieszkańców.

Zainteresowani powinni zgłaszać się do swoich samorządów, aby sprawdzić czy gmina, w której mieszkają bierze udział w programie „KAWKA". Wysokość dofinansowania może wynieść do 90 procent kosztów kwalifikowanych.  W tych kosztach do 45 proc. to pieniądze w formie bezzwrotnej dotacji ze środków NFOŚiGW. Kolejne 45 proc. wsparcia (dotacje i pożyczki) będzie pochodziło ze środków poszczególnych WFOŚiGW. Nowe inwestycje zostaną zrealizowane w latach 2014-2018.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.