PARTNER PORTALU
  • BGK

820 mln zł na efektywność

  • PAP    10 stycznia 2011 - 19:46

820 mln zł pożyczek i dotacji będą mogły uzyskać duże firmy na inwestycje w efektywne wykorzystywanie energii oraz związane z nimi audyty. W poniedziałek program zainaugurował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program "Efektywne wykorzystywanie energii" będzie realizowany w latach 2011 - 2013. Na inwestycje poprzedzone audytami przeznaczonych zostanie 820 mln zł. W efekcie zużycie energii ma się zmniejszyć o 7 proc. Program skierowany jest dla firm, które rocznie zużywają 50 GWh (gigawatogodzin) energii lub więcej.

Na poniedziałkowej konferencji minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślił, że to bardzo ważny i efektywny ekonomicznie projekt. - Są sposoby droższe i tańsze, by oszczędzać. Ten jest najtańszy - stopa zwrotu tu jest najwyższa. Po drugie, jest on skierowany do tych, na których bardzo nam zależy - do wielkiego przemysłu - zaznaczył. Dodał, że ma on służyć konkurencyjności polskiej gospodarki.

Prezes NFOŚiGW Jan Rączka podkreślił, że program jest skierowany do działających w Polsce dużych przedsiębiorstw przemysłowych. - Łącznie przeznaczamy 820 mln zł na audyty energetyczne i inwestycje, które pomogą chronić środowisko i poprawią konkurencyjność polskie przemysłu - powiedział.

Z kwoty 820 mln zł od stycznia br. przez kolejne trzy lata, 40 mln zł zostanie przeznaczonych w formie 70-procentowych dotacji na audyty energetyczne i elektroenergetyczne. Dotacją można sfinansować m.in. audyty źródeł ciepła, linii ciepłowniczych, budynków przemysłowych i procesów technologicznych.

780 mln zł od lipca br. do końca 2013 r. zostanie przeznaczonych w formie pożyczek (od 3,5 mln zł do 42 mln zł) na inwestycje m.in. w systemy zarządzania energią, budowę źródeł wykorzystujących energię odpadową, pompy ciepła, geotermię, turbiny wiatrowe, termomodernizację budynków, czy odzysk ciepła.

Pożyczki będzie można uzyskać także na unowocześnienie procesów przemysłowych i inwestycje w racjonalne zużycie energii - m.in. oszczędne silniki i sprężarki, czy energooszczędne systemy oświetleniowe.

Zdaniem NFOŚiGW, efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest dwa razy niższa od średniej UE. Nowy program to dla firm szansa na podniesienie ich konkurencyjności, zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.