PARTNER PORTALU
  • BGK

„Traszki Ratajskie” – nowy użytek ekologiczny w Poznaniu

  • GK/poznan.pl    17 sierpnia 2011 - 10:51

„Traszki Ratajskie” to nowy użytek ekologiczny na terenie Poznania ustanowiony uchwałą Rady Miasta Poznania.
Ochroną objęto fragment parku na Osiedlu Tysiąclecia, położony pomiędzy aleją im. ks. Mieczysława Radziejewskiego i torowiskiem linii tramwajowej.

Projekt uchwały powstał z inicjatywy mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy wyrazili wolę utworzenia nowego użytku w imiennej ankiecie. W wyniku badań okazało się, iż teren parku pełni bardzo istotne funkcje przyrodnicze i ekologiczne.

Głównym powodem, dla którego ustanowiono nowy użytek ekologiczny jest liczne występowanie na terenie parku płazów objętych ochroną ścisłą (tj. traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona oraz żaba wodna i trawna).

Populacje płazów zamieszkujących teren użytku należą do lokalnie rzadkich oraz zagrożonych wyginięciem. Park na Os. Tysiąclecia stanowi ich ostoję gatunkową.

Dlatego też konieczne jest monitorowanie siedlisk oraz szczególna dbałość o bezpieczeństwo płazów połączona jednocześnie z kontrolą liczebności gatunku.

Użytek „Traszki Ratajskie” jest miejscem charakteryzującym się wysoką różnorodnością biologiczną oraz walorami siedliskowymi, co stanowi jednocześnie o unikatowości przyrodniczej danego obszaru.

Zadaniem parku jako użytku ekologicznego jest ograniczenie ujemnego wpływu terenów miejskich na siedliska gatunków chronionych. Ustanowienie nowej formy ochrony przyrody niesie za sobą również istotny aspekt dydaktyczny. Pozwoli on na realizację zadań o charakterze edukacyjnym uwzględniając społeczny aspekt projektu.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • czarny, 2011-08-17 11:33:22

    Traszka to maleńka, wodna jaszczurka i nie ma takich żabich oczu, jak na zdjęciu. Od zwykłej bardziej mi się podobają grzebieniaste i górskie. Jako dzieciak podziwiałem je w płytkich jeziorkach na przedmieściach Sosnowca, gdzie dziś wyjazd z Katowic w kierunku Warszawy i Krakowa oraz osiedle. Potem ...widywałem je kilka kilometrów dalej na innych stawkach, lecz adresu nie podam, bo bardziej od ekologów mordercze zainteresowanie dzieci budziły.  rozwiń