PARTNER PORTALU
 • BGK

Aerodynamika miasta lekarstwem na smog?

 • pt    11 listopada 2017 - 06:00
Aerodynamika miasta lekarstwem na smog?
Wpływ aerodynamiki miast na jakość powietrza to przedmiot badań wielu naukowców (fot. wroclaw.pl)

Wpływ aerodynamiki miast na jakość powietrza to przedmiot badań wielu naukowców. Większość z nich podkreśla zalety tworzenia tzw. korytarzy powietrznych, które wprowadzają czyste powietrze do miasta. Eksperci sugerują, że odpowiednio zaprojektowane miasto, które uwzględnia kierunki wiatrów, ma większe szanse na uniknięcie smogu.
• Dyskusja na temat problemu smogu w większości polskich miast od lat rozgrzewa opinię publiczną.

• Normy zanieczyszczeń jesienią i zimą często przekraczane są o kilkaset procent, a ludzie przestraszeni konsekwencjami wdychania nieczystości kupują filtry powietrza i noszą specjalne maski antysmogowe.

• Jako że zbliża się szczytowy okres zanieczyszczenia powietrza, warto przybliżyć, skąd bierze się smog i jak można ograniczyć jego powstawanie. 

Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska z 2017 r., jesteśmy najbardziej „rakotwórczym państwem” na Starym Kontynencie za sprawą dramatycznie wysokiego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu (zawartego w pyle PM 10).

Ten składnik smogu gromadzi się w organizmie i uszkadza nadnercza, układ krwionośny oraz odpornościowy. Wpływa też niekorzystnie na płodność oraz zdrowie poczętych dzieci. Polska to również jeden z niechlubnych liderów poziomu pyłu zawieszonego PM2,5, który jest tak drobny, że w minutę dociera do płuc i tkanek.

Skąd bierze się smog?

Największym trucicielem Polski są gospodarstwa domowe, których liczba szacowana jest na około 3 mln. Stosują one najtańsze, archaiczne kotły i piece na paliwa stałe, które produkują najgorszej jakości spaliny.

Dodatkowo część „domowników” spala w piecach złej jakości pochodne węgla, a często nawet śmieci, w tym plastik. Cała ta mieszanka pyłów, która fachowo zwana jest PM 2,5 oraz PM 10, trafia później do naszych płuc, co według Europejskiej Agencji Środowiskowej przyczynia się do nawet 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Jednak żeby zobrazować tę samozagładę, warto przyjrzeć się liczbom.

Pyły PM10 wytwarzane są w 52 proc. przez tzw. niską emisję (gospodarstwa domowe), a jedynie w 17 proc. przez przemysł i w 10 proc. przez transport drogowy. Z kolei jeden z najbardziej rakotwórczych składników pyłu PM10 – benzo(a)piren – swoją emisję zawdzięcza aż w 87 proc. gospodarstwom domowym, w 11 proc. przemysłowi, a jedynie w 2 proc. energetyce!

Jak przeciwdziałać trującym pyłom?

Eksperci proponują wiele możliwości, jednak wszystkie sprowadzają się do rozwiązań systemowych mających przeciwdziałać niskiej emisji (wytwarzanej przez gospodarstwa domowe).

Niedawno województwa małopolskie i śląskie wprowadziły uchwałę zakazującą stosowania węgla najgorszej jakości i palenia w trujących kotłach. Kolejne rozwiązania przygotowywane są na Dolnym Śląsku, a także na Mazowszu, które 24.10.2017 r. zagłosowało za uchwałą antysmogową (14-dniowe vacatio legis). Rozwiązania te mają zmniejszyć właśnie niską emisję. To jednak wciąż leczenie objawów choroby, a nie przyczyn.×
KOMENTARZE (5)

 • smogkiller, 2017-11-13 09:20:39

  Wszystko co działa na zmniejszenie smogu lub jego ograniczenie jest dobre i powinno być wdrażane - byle koszty nas nie zabiły. W domach skutecznie blokuje smog ramka filtrująca fakro montowana na oknach. Tanio i dobrze
 • Marek, 2017-11-12 16:17:07

  ciekawe, jak będą sprawdzać czy ktoś pali węglem najgorszej jakości... Ciekawe :P @klemens, chyba mówisz o oknach antysmogowych tak? Ostatnio widziałem coś o tym na stronie fakro. Nie mam ich osobiście, i nie znam nikogo kto je ma. Ale powiem, że chętnie bym o tym coś głębiej pomyślał, bo na mojej u...licy normy są przekraczane non stop jesienią i zimą....  rozwiń
 • Poznaniak, 2017-11-12 00:16:29

  Kto zwraca uwagę na przewietrzanie miasta,na kanały powietrzne. Liczy się byznes!!. Buduje się byle gdzie i byle jak. W Poznaniu normy zatrucia powietrza są przekraczane wielokrotnie a tworzone plany zagospodarowania przestrzennego i zabudowa kanałów przepływu powietrza spowoduje dramatyczne zwięks...zenie smogu. Wolne Tory to plany zainwestowania na100 ha obszaru ,bez uwzględnienia kryteriów środowiskowych.  rozwiń