PARTNER PORTALU
 • BGK

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce. Kiedy poprawa?

 • pap/em    10 stycznia 2017 - 15:34
Aktualny stan jakości powietrza w Polsce. Kiedy poprawa?
Przewidywana sytuacja mereologiczna na dzień 11 i 12 stycznia wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju (fot. pixabay)

Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych zwłaszcza w południowej Polsce - informuje Ministerstwo Środowiska.
9 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Nowej Rudzie, Koninie, Sosnowcu, Cieszynie, Opolu, Oleśnie, Olkuszu, Krakowie, Skawinie, Pabianicach, Otwocku, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim, natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w: RybnikuŻywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Katowicach, GliwicachDąbrowie Górniczej i w województwie opolskim w Zdzieszowicach oraz w Kędzierzynie-Koźlu.

Obecnie stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach w południowej Polski przekracza 100 µg/m3, najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), opolskim (Opole, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle), małopolskim (Skawina) i wielkopolskim (Kalisz). Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego.

Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca, dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Przewidywana sytuacja mereologiczna na dzień 11 i 12 stycznia wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • fakt, 2017-01-11 14:02:48

  Jest dużo Polaków których stać na ogrzewanie elektryczne, ale wolą dorobić się fortuny trując innych. Prywaciarze spalają wszystkie odpady ( opakowania po surowcach, typu sery, mąki, cukry, marmolady itd.) w piecach domowych przy swoich warsztatach.
 • podwyżkowy, 2017-01-11 12:57:45

  Do w.potega@neostrada.pl: Jest prostsze rozwiązanie, od proponowanej przez Pana, mitręgi: Wybudować, co najmniej 2 elektrownie atomowe, po to aby większość Polaków, którzy palą w piecach ruskim węglem i śmieciami, stać było na ogrzewanie i gotowanie elektryczne, niezależne od ruskiego gazu i niemiec...kiego prądu, który kupujemy od Niemców a oni wcześniej z francuskich elektrowni atomowych. Proste ? Jak sznurek w kieszeni. Ale kapitał zachodni, rękami Tuska w białych rękawiczkach i jego zauszników, dusił wszelkie pomysły aby budować takie elektrownie, których cały Świat ma tyle, że 2 lub 3 nowe, nikomu nie zaszkodzą. Nawet Czesi mają. Nadwyżkę budżetową, także.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-01-11 11:25:22

  No to się dorobiliśmy. Czas zacząć spóźnione rozmowy o zrównoważonym rozwoju, a nie głównie o PKB. Potrzebujemy gospodarki w obiegu zamkniętym (kasacji spalarni), o wzmocnieniu OZE, o eliminacji szkodliwego węgla opałowego, o ograniczeniu ruchu pojazdów samochodowych (dymiących) w miastach, o wymian...ie kotłów,... Dorabianie się traci sens gdy trujemy się.  rozwiń