Apel Wojciecha Saługi poskutkował. PGG wycofuje muły i floty z rynku komunalno-bytowego

Polska Grupa Górnicza zapowiedziała podjęcie działań zmierzających do wycofania mułów i flotokoncentratów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego. To może być decyzja, która sprawi, że przyjmowane przez sejmiki uchwały antysmogowe nie okażą się martwym, trudnym do wyegzekwowania prawem. – Bardzo dobra wiadomość. Warto było apelować w tej sprawie do spółek górniczych – komentuje na twitterze Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Apel Wojciecha Saługi poskutkował. PGG wycofuje muły i floty z rynku komunalno-bytowego
Czy jesienią wróci smog? (fot. Fotolia)

• Jak informuje PGG, decyzja o wycofaniu mułów i flotokoncentratów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami spółki oraz „przyjętą i realizowaną strategią”.

• Koncern stwierdza, że sprzedaż sortymentów mułowych jest „marginalną częścią ogólnego wolumenu sprzedaży”, zaś ich dotychczasowa obecność w ofercie skierowanej do sektora komunalno-bytowego wynikała z popytu na tego rodzaju produkt.

• Przypominając, że od 1 września na terenie województwa śląskiego wchodzi w życie uchwała antysmogowa, zakazująca spalania w domowych paleniskach m.in. mułów węglowych i flotokoncentratów, PGG podkreśla, że decyzja spółki ma „charakter prewencyjny” i służy jej klientom.

- Cieszę się, że decyzje i działania samorządu spotkały się ze zrozumieniem ze strony potentata na rynku paliw, jakim jest Polska Grupa Górnicza. Mam nadzieję, że będzie to czytelny sygnał dla innych do zmiany myślenia o wspólnym dobru, jakim jest środowisko i czyste powietrze – skomentował decyzję PGG Wojciech Sługa, nawiązując w ten sposób do swojego apelu sprzed kilku tygodni, w którym namawiał właśnie producentów węgla (PGG i Jastrzębską Spółkę Węglową) do zaprzestania sprzedaży flotokoncentratów i mułów na rynku paliw sektora komunalno-bytowego.

- Jako na przedsiębiorstwach, które mogą poszczycić się przymiotnikiem państwowe, spoczywa na państwa firmach dodatkowo odpowiedzialność za mieszkańców naszego kraju. Istnieją bowiem wartości wyższe, takie jak zdrowie i życie obywateli, dla których rachunek zysków i strat nie jest wyłącznym kryterium sukcesu – przekonywał w piśmie marszałek Saługa.

Decyzja PGG, czyli największego producenta węgla na polskim rynku, zasadniczo zmienia sytuację na kilka tygodni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Co prawda, radni sejmiku przyjęli dokument, który zakazuje używania w domowych paleniskach mułów i flotokoncentratów, jednak wobec braku stosownego rozporządzenia Ministerstwa Energii, sprzedaż tych paliw klientom indywidualnym nie jest zakazana.

Samorządowcy obawiali się wobec tego, że egzekwowanie zapisów uchwały antysmogowej będzie bardzo trudne, przypominając raczej zabawę w „policjantów i złodziei”. Aby kogoś ukarać za łamanie uchwały, trzeba będzie go złapać na paleniu zakazanymi paliwami, ale już za ich posiadanie kara nie grozi. Uwzględniając fakt, że oba wspomniane paliwa są zdecydowanie najtańsze, można było w ciemno zakładać, że część osób spróbuje ominąć zapisy uchwały antysmogowej licząc na to, że urzędnikom i strażnikom gminnym nie uda się ich przyłapać na gorącym uczynku. Jeśli PGG wycofa muły i flotokoncentraty z rynku komunalno-bytowego, szanse na dokonania takiego zakupu radykalnie się zmniejszą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Muły i floty są tanie, więc często wybierane przez indywidualnych klientów. Dla kopalni to oczywisty zysk, bo pozbywają się one produktu, po który profesjonalne zakłady by nie sięgnęły, obawiając się znaczącego przekroczenia emisji. Do niedawna używałem pieca na ekogroszek. Od dwóch lat mam kocioł n...a pelet. Pelet kupuję przez Internet a ceny w swoim regionie sprawdzam na: cenypaliw.eu rozwiń

madvied, 2017-08-15 17:36:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE