PARTNER PORTALU
  • BGK

Aplikacja mobilna ekoGdańsk pozwoli sprawdzić stan powietrza w mieście

  • MIW    23 stycznia 2018 - 17:30
Aplikacja mobilna ekoGdańsk pozwoli sprawdzić stan powietrza w mieście
Polskie miasta coraz częściej udostępniają dane monitoringu powietrza. (fot. pixabay.com)

Gdańsk uruchomił system monitoringu zanieczyszczeń powietrza wykorzystujący stacje systemu monitoringu hałasu. Dane o jakości powietrza i jego zanieczyszczeniu pyłami prezentowane są w aplikacji mobilnej ekoGdańsk.
Darmową aplikację można zainstalować na smartfonie. Wystarczy wejść w Google Play i wpisać w wyszukiwarkę „ekoGdańsk”, a następnie pobrać aplikację na telefon.

Czytaj: Treespot Tychy: mobilna aplikacja ostrzega też o smogu

Pomiary bazują na czujnikach, które rozmieszczone są na terenie Gdańska. Tych zaś – jak informuje ratusz – jest obecnie 15.

– Pięć z nich należy do akredytowanych czujników ciągłego systemu monitoringu hałasu Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej. Rozszerzyliśmy monitoring powietrza poprzez zakup 10 nowych, niereferencyjnych stacji monitoringu powietrza. Zostały one umieszczone przy drogach. Łatwo je rozpoznać na mapie, bo ich ikonką jest samochód – wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu Maciej Lorek.

Czytaj: Olsztyn. Uruchomiono system pomiaru czystości powietrza w mieście

Jak zastrzega gdański ratusz, mierzone wielkości to oszacowane wartości godzinne stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Nie należy ich odnosić bezpośrednio do norm dobowych lub średniorocznych (takie porównania realizowane są przez Państwowy Monitoring Środowiska).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.