PARTNER PORTALU
  • BGK

Arkadiusz Błochowiak, WZMiUW: Trudno wyobrazić sobie realizację projektu Lasu Modelowego bez nas

  • www.merkuriusz.com.pl    1 lutego 2016 - 13:36
Arkadiusz Błochowiak, WZMiUW: Trudno wyobrazić sobie realizację projektu Lasu Modelowego bez nas
Na zdjęciu Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. (fot. merkuriusz.com.pl)

Od samego początku prac związanych z pierwszą w Polsce koncepcją Lasu Modelowego w Nadleśnictwie Oborniki, Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu - jako jednostka samorządu województwa wielkopolskiego - był włączony w jego przygotowanie, a następnie w realizację założonych celów.
Jednym spośród siedemnastu sygnatariuszy, którzy podpisali deklarację wspólnego działania, jest Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Zobowiązał się on w ramach swoich kompetencji, czyli szeroko rozumianej gospodarki wodnej, do realizacji wspólnie opracowanego celu i aktywnego uczestnictwa w tym projekcie.

- Większość działań wymienionych w "Planie strategicznym" Lasu Modelowego dotyczy obszaru tematycznego gospodarki wodnej i ma ścisłe powiązanie z kompetencjami zarządu - mówi Arkadiusz Błochowiak, dyrektor WZMiUW. - Zatem trudno sobie wyobrazić realizację jego założeń bez udziału naszej jednostki.

Bardzo istotną kwestią, o której warto wspomnieć, jest powiązanie dwóch projektów, mających na celu pogodzenie wspólnych interesów instytucji oraz jednostek samorządu lokalnego dla dobra ochrony przyrody, przy jednoczesnej realizacji zadań ustawowych. Są to wspomniany już Las Modelowy oraz projekt LIFE pod tytułem "Życie dla rzeki: przywrócenie ciągłości rzekom Wełnie i Flincie oraz rewitalizacja ich dolin. Powiat obornicki". Drugi z wymienionych projektów jest na wczesnym etapie zgłoszenia do Komisji Europejskiej wniosku o dofinansowanie. Jednym ze współbeneficjentów będzie również Nadleśnictwo Oborniki.

Realizacja projektu LIFE umożliwi utrzymanie we właściwym stanie cennych siedlisk przyrodniczych, rzek włosienicznikowych, co jest bardzo istotne ze względu na bogactwo przyrodnicze, również w skali ponadregionalnej, ale także wzmocnienie populacji wybitnie rzadkich gatunków ichtiofauny, jak głowacz białopłetwy, minóg strumieniowy, koza i piskorz, troć wędrowna, pstrąg potokowy, brzana, certa czy miętus. Mają w tym pomóc zaplanowane rozwiązania, takie jak budowa przepławek przy budowlach hydrotechnicznych, tarlisk i renaturyzacja wybranych odcinków rzek.

Większość działań przypisanych Wielkopolskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu w ramach Lasu Modelowego mieści się w założeniach planowanego projektu LIFE. Z tego też powodu realizacja założonych celów uzależniona jest od jego pomyślnego startu, na co liczymy i dołożymy wszelkich starań, by się powiódł.

*Autorką materiału jest Agnieszka Orczykowska, która pracuje w Wielkopolskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, w dziale przygotowania i realizacji inwestycji melioracyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.