PARTNER PORTALU
 • BGK

Astma jest mniej groźna, gdy są w mieście drzewa

 • PAP/PSZ    20 listopada 2017 - 11:28
Astma jest mniej groźna, gdy są w mieście drzewa
Drzewa w mieście mają dobroczynny wpływ na zdrowie. (fot. Shutterstock)

W miejscach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza drzewa zmniejszają liczbę hospitalizacji z powodu astmy. To ważna informacja dla urbanistów - twierdzą naukowcy.
Na łamach pisma "Environment International" badacze z University of Exeter przedstawiają wyniki prac, w trakcie których przeanalizowali ponad 650 tys. groźnych ataków astmy zanotowanych w ciągu 15 lat. Przypadki hospitalizacji badacze porównali z 26 tys. różnych miejsc na terenie Anglii.

Jak tłumaczą autorzy publikacji, w kraju tym prawie 5,5 mln osób jest leczonych z powodu choroby, która rocznie powoduje tysiąc zgonów oraz kosztuje służbę zdrowia miliard funtów.

"Chcieliśmy sprawdzić, jak miejska zieleń wpływa na stan układu oddechowego" - mówi kierujący pracami dr Ian Alcock. "Wiemy, że drzewa usuwają zanieczyszczenia powietrza, które mogą wywoływać napady astmy, ale w niektórych sytuacjach mogą przyczyniać się do powstawania lokalnych, podwyższonych stężeń szkodliwych cząstek przez zapobieganie ich rozpraszaniu przez wiatr. Roślinność może też produkować alergizujące pyłki, które nasilają astmę" - tłumaczy naukowiec.

Drzewa jednak mogą pomóc - wynika z analizy. W typowej, miejskiej, zanieczyszczonej okolicy ze stężeniem cząstek PM2,5 (pył zawieszony o średnicy do 2,5 mikrometra) wynoszącym 15 mikrogramów na metr sześcienny lub tlenku azotu 33 mikrogramów na metr sześcienny, każde 300 drzew na kilometr kwadratowy powodowało spadek liczby przypadków hospitalizacji z powodu astmy o 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu uwzględnionych 15 lat.

Naukowcy zaznaczają, że relacje między zanieczyszczeniami powietrza a pyłkami są złożone, jednak proponują wyjaśnienie tego, co zaobserwowali.

"Być może pyłki traw stają się silniej alergizujące w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza, więc korzyści z zielonych terenów maleją, gdy poziom zanieczyszczenia rośnie. Drzewa - przeciwnie - skutecznie usuwają zanieczyszczenia z powietrza, co może tłumaczyć, dlaczego wydają się najbardziej pomagać przy największych stężeniach" - wyjaśnia badacz.

Według autorów analizy, uzyskane przez nich wyniki są szczególnie ważne dla zdrowia publicznego i polityki zagospodarowania miejskich terenów.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412017304026?via%3Dihub

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • ..., 2017-11-25 19:32:41

  Do Stanisław: to nie Szyszko - to korniki i prywatyzacja parków w Warszawie... youtu.be/sJd7d3Z37ck
 • Stanisław, 2017-11-25 18:01:23

  Spóźniono się chyba celowo z publikacją tego artykułu aby Szyszko zdążył powycinać drzewa w lasach ale też i w miastach.
 • wszystko jest szkodliwe, 2017-11-20 16:34:43

  Trwa bitwa na opinie - .chillizet.pl/News/Swiat/Sadzenie-drzew-w-miastach-moze-byc-szkodliwe-Tak-twierdza-naukowcy-i-maja-mocny-argument-4372