PARTNER PORTALU
 • BGK

Azbestowa baza kusi samorządy

 • GK    23 maja 2012 - 07:13
Azbestowa baza kusi samorządy

210 samorządów umieściło swoje programy usuwania azbestu w prowadzonej przez resort gospodarki bazie internetowej. Pod koniec roku wzbogaci się ona o Elektroniczny System Informacji Przestrzennej.
Dla poprawy tempa realizacji „Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009–2032” minister gospodarki udziela dotacji jednostkom samorządu terytorialnego na sporządzenie inwentaryzacji wyrobów azbestowych na terenie gminy i opracowanie lokalnego programu usuwania azbestu, niezbędnego przy wnioskowaniu o środki finansowe na usuwanie wyrobów azbestowych.

Resort uruchomił także dla jednostek samorządu terytorialnego bezpłatną aplikację do monitorowania inwentaryzacji i procesu usuwania wyrobów azbestowych, funkcjonującą na stronie internetowej www.bazaazbestowa.pl.

Z danych ankietowych zebranych przez współpracującą z Ministerstwem Gospodarki Federację Zielonych GAJA wynika, że 82 proc. gmin deklaruje posiadanie inwentaryzacji wyrobów azbestowych, a 56 proc. – posiadanie programów usuwania azbestu.

– Ponieważ brak tych danych w bazie azbestowej, został rozesłany do wszystkich gmin w Polsce apel ministra gospodarki dotyczący ich udziału w procesie wycofywania z użytkowania wyrobów azbestowych, co zaowocowało stopniowym wzrostem liczby gmin współpracujących z bazą azbestową – informuje Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki

Obecnie na stronie www.bazaazbestowa.pl informacje o swoich programach usuwania azbestu zamieściło 210 jednostek samorządu terytorialnego.
Według wiceminister, baza, która zostanie wzbogacona o moduł Elektronicznego Systemu Informacji Przestrzennej, będzie efektywnym narzędziem monitorowania procesu usuwania azbestu, zgodnie z „Programem oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009–2032”.

Uruchomienie Elektronicznego Systemu Informacji Przestrzennej planowane jest na koniec 2012 r. Obecnie trwają prace związane z modernizacją bazy azbestowej zapewniające zgodność z wymogami stawianymi przez bazy geoprzestrzenne. Tabele opisowe łączone są z tabelami przestrzennymi poprzez Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju, dzięki czemu można uzyskać informacje o ilości wyrobów azbestowych, stopniu pilności usunięcia oraz o miejscu ich występowania (województwo, powiat i gmina).

Prowadzone prace umożliwią monitorowanie miejsc występowania wyrobów azbestowych do poziomu działki ewidencyjnej. Podczas ostatniego etapu prac do każdego powiatu Ministerstwo Gospodarki wystosowało prośbę o przekazanie danych ewidencyjnych. Wniosek dotyczył przekazania granic działek i obrębów ewidencyjnych wraz z ich numerami oraz obrysów budynków z adresami.

– Pozytywnie odpowiedziało 339 z 379 starostw powiatowych, jednak nie wszystkie nadesłane dane są odpowiednie do budowy systemu informacji przestrzennej. Do pozostałych 40 powiatów ponowiono pismo z prośbą o przekazanie danych. W zależności od samorządu pokrycie ewidencją wynosiło od 2 do 100 proc. terenu powiatu – informuje Ilona Antoniszyn-Klik.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • NiT, 2012-05-24 13:51:36

  Oczywiście, ale nie gwałtować. Więcej ludzi umiera na syfilis, niż na nowotwory spowodowane azbestem.
 • rak, 2012-05-23 10:34:40

  Nie wszystkie gminy się chwalą swoimi programami, bo nie wszystkie je mają. Ciekawe, ile gmin olewa sprawę azbestu?
 • maria, 2012-05-23 10:16:50

  Trzeba sie pozbyć tego świństwa z naszych domów i ulic jak najszybciej