PARTNER PORTALU
  • BGK

Bakterie coli w wodociągu w Czarnym Dunajcu

  • PAP    10 czerwca 2011 - 10:59

Woda dostarczana do ok. 330 odbiorców w Czarnym Dunajcu nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Powodem jest zanieczyszczenie wodociągu bakteriami coli.
„Woda w wodociągu w Czarnym Dunajcu jest zdatna jedynie do celów sanitarnych. Nie nadaje się do spożycia, do gotowania oraz mycia. W skażonej wodzie nie powinno się również myć żywności ani naczyń” – powiedziała dyrektor nowotarskiego sanepidu Jolanta Bakalarz.

Podczas rutynowych badań wody w czwartek w Czarnym Dunajcu, inspektorzy sanitarni wykryli w wodociągu skażenie bakterią escherichia coli, której wartość wynosiła od 11 do 35 jtk/100ml. (jednostek tworzących kolonie na 100 ml. wody).

Jak wyjaśniła Bakalarz, przy wodzie zdatnej do picia wartość ta wynosi 0 jtk/100ml. Jak zapewnił wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz, dobra woda jest dowożona do mieszkańców Czarnego Dunajca beczkowozami.

W piątek rozpoczęto oczyszczanie wodociągów; woda powinna być zdatna do spożycia najprawdopodobniej w środę. Babicz wyjaśnił, że przyczyną zatrucia jest najprawdopodobniej wylewanie ścieków, szamb i gnojówek przez mieszkańców miejscowości położonych powyżej Czarnego Dunajca.

Wójt zaznaczył, że taki problem pojawiał się już wcześniej, ostatnio w 2007 roku. „Woda opadowa przenosi zanieczyszczenia do ujęć wody dla Czarnego Dunajca” – powiedział Babicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.