PARTNER PORTALU
  • BGK

Bałagan panuje w zachodniopomorskich parkach

  • GK    16 października 2012 - 09:27
Bałagan panuje w zachodniopomorskich parkach

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie realizacji ustawowych zadań w parkach krajobrazowych z uwzględnieniem obszarów Natura 2000.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia organizację działalności parków krajobrazowych przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Przejęciu przez samorząd kompetencji i zadań wojewody w odniesieniu do sześciu z siedmiu parków krajobrazowych nie towarzyszyło przejęcie struktur organizacyjnych tych parków wraz z ich pracownikami i mieniem niezbędnym do wykonywania zadań w parkach.

W wyniku kontroli stwierdzono, że zarząd województwa• nie podejmował działań w celu nadania przez sejmik statutu parkom krajobrazowym, który określiłby ich strukturę organizacyjną, nie powołał członków rady parków i ich dyrektorów.

W rezultacie nie było struktur organizacyjnych parków krajobrazowych oraz osób odpowiedzialnych za realizację ustawowych zadań w parkach.

Nieutworzenie struktur organizacyjnych parków krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego i niepowołanie osób dla realizacji ustawowych zadań w tych parkach wyjaśniano w toku kontroli brakiem środków finansowych. Zarząd województwa w 2009 i 2010 r. nie dostał dotacji z budżetu państwa na realizację zadań w parkach krajobrazowych.

W trakcie kontroli ustalono, że tylko dwa z sześciu parków krajobrazowych miały plany ochrony. Na 60 zlustrowanych przecięć granic parków z głównymi szlakami komunikacyjnymi w 38 przypadkach brakowało tablic informujących o nazwie parku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.