PARTNER PORTALU
  • BGK

Bank w walce ze zmianami klimatu

  • GK    20 czerwca 2013 - 12:20
Bank w walce ze zmianami klimatu

Ostatni dzwonek, by Europejski Bank Inwestycyjny objął pozycję lidera w walce ze zmianami klimatu.
Tuż przed zapowiedzianą na przyszły tydzień prezentacją najnowszej propozycji polityki energetycznej Europejskiego Banku Inwestycyjnego, organizacje monitorujące wydatkowanie środków publicznych CEE Bankwatch Network i Counter Balance wzywają bank, aby zagwarantował, że jego roczne portfolio w wysokości 70 miliardów euro będzie określane przez politykę odzwierciedlającą długoterminowe cele klimatyczne Europy.

EBI przeznacza corocznie w przybliżeniu jedną piątą, czyli 14 miliardów euro, ze swojego portfela inwestycyjnego na projekty energetyczne. Od momentu przyjęcia obecnej polityki energetycznej banku w 2007 roku na inwestycje w paliwa kopalne przeznaczono ponad 19 miliardów, euro podczas gdy poprawa efektywności energetycznej została dofinansowana kwotą zaledwie 5 miliardów euro.

Znaczące wsparcie dla projektów opartych na odnawialnych źródłach energii, w wysokości zbliżonej do wsparcia paliw kopalnych, ma pomniejszone znaczenie wobec stałego finansowania EBI dla projektów niszczących klimat.

W związku z ostatnią propozycją Komisji Europejskiej, aby przyjąć wiążące cele ochrony klimatu na rok 2030, które umożliwią wymagane przejście na gospodarkę niskoemisyjną w perspektywie roku 2050, szkic polityki energetycznej EBI, który przedstawiony zostanie w przyszłym tygodniu, jest doskonałą okazją, aby bank wyznaczył ścieżkę tej transformacji przez zwiększenie wsparcia dla projektów poprawy efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i inteligentnej infrastruktury energetycznej.

Wycofanie pożyczek dla projektów opartych na węglu i innych paliwach kopalnych jest niezbędne dla spójności polityki energetycznej EBI z długoterminową polityką klimatyczną Unii. Jest także koniecznym krokiem na drodze do wycofania szkodliwych i niszczących rynek subsydiów dla paliw kopalnych - mówi Anna Roggenbuck z organizacji CEE Bankwatch Network.

Europejski Bank Inwestycyjny nie zobowiązał się do udzielenia pożyczki dla żadnego nowego projektu węglowego od ponad półtora roku. Dlaczego by nie kontynuować tego pozytywnego trendu i całkowicie nie wycofać wsparcia dla węgla w nowej polityce energetycznej banku?

To ostatni dzwonek dla EBI, żeby opowiedzieć się po słusznej stronie - mówi Berber Verpoest z organizacji Counter Balance.

Prezentowana w przyszłym tygodniu wersja polityki to przedostatni etap procesu rewizji polityki energetycznej banku. Ostateczną decyzję co do jej kształtu podejmą kraje członkowskie Unii Europejskiej - jako akcjonariusze i zarazem właściciele EBI. W ten sposób zakończony zostanie trwający oficjalnie od października 2012 proces rewizji polityki EBI.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: