PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą badania o odpadach pomelasowych

  • PAP    19 lipca 2013 - 07:50

Laboratoria BioNanoParku, działającego w łódzkim Technoparku, zrealizują badania w ramach projektu, którego celem jest opracowanie nowatorskiej i skutecznej metody utylizacji odpadów pomelasowych. Realizacja badań wartych ponad milion zł ma potrwać 1,5 roku.
To pierwszy tak duży kontrakt na badania w BioNanoParku. Przedstawiciele Technoparku podpisali w czwartek umowę w tej sprawie z łódzką firmą Biotechnika. Specjalizuje się ona w rozwiązaniach biotechnologicznych, które znajdują zastosowanie w branżach fermentacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu gorzelniczego i produkcji bioetanolu.

Przy produkcji np. drożdży, etanolu i biogazu z półproduktów przemysłowych powstaje uciążliwy odpad tzw. wywar melasowy, który jednocześnie stanowi cenne źródło substratów energetycznych. Jednak pewne jego składniki wymagają szczególnej uwagi na etapie oczyszczania.

"Przedmiotem umowy jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania w postaci technologii utylizacji odpadów pomelasowych. Badania będą prowadzone w laboratoriach BioNanoParku zajmujących się mikrobiologią, procesami biotransformacji oraz wyposażonych w stacje bioreaktorów i zaplecze analityczne" - poinformowała PAP reprezentująca Technopark Patrycja Sopalska.

Łódzki ośrodek, który został uruchomiony w październiku 2012 roku pierwsze badania zaczął realizować w grudniu 2012 roku. Podpisana w czwartek umowa jest jednak pierwszym tak dużym zleceniem dla BioNanoParku. "Kolejne umowy związane z usługami badawczo - rozwojowymi są obecnie na etapie negocjacji" - dodała Sopalska.

BioNanoPark, czyli centrum badawczo-wdrożeniowe Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej.

W centrum nadal trwa gromadzenie aparatury badawczej oraz szkolenie personelu. Według specjalistów rozruch laboratoriów potrwać może nawet pół roku. W ciągu najbliższych dwóch lat ma on zostać rozbudowany za 100 mln zł.

W kompleksie jest także 50 nowych biur Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się firmy działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyka, produkcja aparatury leczniczej czy materiałów i technologii dla potrzeb medycyny oraz włókiennictwa.

Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami są: Gmina Łódź oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, a współudziałowcami: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.