PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą kontrole jakości powietrza w polskich miastach

  • PAP/EM    10 lutego 2017 - 13:25
Będą kontrole jakości powietrza w polskich miastach
Kontrola dotycząca jakości powietrza rozpocznie się w kwietniu tego roku (fot. pixabay)

• Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt.
• Przedstawiciele instytucji zapowiedzieli, że kontrole ruszą w tym roku, a raporty ukażą się w 2018 r.
Oba postępowania będzie nadzorował Janusz Wojciechowski, polski przedstawiciel w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO).

Jak przekazał dziennikarzom prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Krzysztof Kwiatkowski, Polska ma szczególny problem z jakością powietrza. "Przygotowujemy się do tej kontroli, będziemy chcieli bliżej z ETO w tym zakresie współpracować" - powiedział.

Kontrola dotycząca jakości powietrza rozpocznie się w kwietniu tego roku, a raport powinien ukazać się we wrześniu 2018 r. "Może nam się uda skrócić termin tej kontroli. Na razie planowany czas jest taki" - wskazał Wojciechowski. Natomiast kontrola badająca dobrostan zwierząt ma zacząć się w czerwcu, a wyniki zostaną ogłoszone pod koniec 2018 r. Jego zdaniem ta druga kontrola jest niezwykle istotna w kontekście na nowo określanych zasad Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Wojciechowski przypomniał, że rocznie w UE z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera ok. 400 tys. ludzi, w tym blisko 50 tys. w Polsce. Jak zaznaczył, zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem Europy i kontrola ma sprawdzić, czy unijna polityka środowiskowa ma właściwe priorytety.

"Naszą rolą jest badanie wydatkowania środków, ale bliskie codziennym problemom obywateli. I dlatego chcemy zbadać jakość powietrza, a także innych działań podejmowanych w zakresie ochrony środowiska" - poinformował uczestniczący w konferencji prezes ETO Klaus-Heiner Lehne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2017-02-10 14:08:36

    Biedne szabesgoje muszą w końcu coś zrobić! A tak siedzieli sobie cicho w zaciszu gabinetów, kaska szła na konto, listę się podpisywało, czasem zagrało na tablecie w karty...