PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą leczyć dzikie koty

  • PAP    10 stycznia 2011 - 12:23

Placówka leczenia rysi powstanie w Przemyślu. Będzie działać w ramach miejscowego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych - poinformował w poniedziałek Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii tego ośrodka.
- Przy pomocy Karpackiej Spółki Gazownictwa w tym roku wybudujemy obiekty, gdzie będą leczone rysie. Obiekty staną w zalesionej części ośrodka. Obok budynku będzie duża woliera z przeznaczeniem dla rysi - poinformował w poniedziałek Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii tego ośrodka.

Inwestycja ma kosztować ponad 50 tys. zł.  - Mają do niej trafiać rysie poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych lub ranione przez kłusowników - dodaje lekarz weterynarii przemyskiego ośrodka.

Lasy Podkarpacia, głównie Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego, są największym w kraju siedliskiem rysia. Aktualnie wymagające leczenia osobniki są przekazywane do ośrodka w Mikołowie k. Katowic.

- W południowo-wschodniej Polsce żyje ponad 200 rysi. Należą do zwierząt, które widuje się niezmiernie rzadko. Ich tropy można czasami spotkać tylko w dzikich, niedostępnych śródleśnych kotlinach - powiedział Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Ryś jest gatunkiem rzadkim, objętym rygorystyczną ochroną. Częściej pojawia się w niższych partiach gór, w pobliżu siedzib saren, które są głównym obiektem jego polowań. Sporadycznie atakuje jelenie. W przeciwieństwie do innych drapieżników, nie uznaje padliny. Woli mięso świeżo upolowane.

Jest drapieżnikiem z rodziny kotów. Ma brązowo-szarą skórę w czarne cętki, na końcach uszu pędzelki czarnych włosów. Jego długość dochodzi do 130 cm, długość ogona do 31 cm.

W Polsce, choć mniej licznie, rysie występują również w Puszczy Białowieskiej i Tatrach. Sztucznie zasiedlono je też w Kampinoskim Parku Narodowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • zbud-2, 2011-01-10 12:36:05

    Pogięło ich!!!!Czy co ??? A za czyje pieniądze >