PARTNER PORTALU
 • BGK

Będzie debata o odnawialnych źródłach energii?

 • PAP    1 kwietnia 2014 - 18:18
Będzie debata o odnawialnych źródłach energii?

- Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział we wtorek, że proponuje premierowi Donaldowi Tuskowi debatę dotyczącą odnawialnych źródeł energii (OZE).
Proponuję, by odbyła się debata między mną, zwolennikiem odnawialnych źródeł energii, a Donaldem Tuskiem, przeciwnikiem OZE, a zwolennikiem węgla i energii atomowej - mówił we wtorek Palikot na konferencji prasowej w Sejmie.

Lider Twojego Ruchu odniósł się w ten sposób do wtorkowej wypowiedzi Tuska na temat OZE - jako niezbyt korzystnych dla gospodarki.

Według premiera zbyt duże wsparcie z budżetu instalacji wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) doprowadziłoby do wzrostu cen energii i byłoby zabójcze dla polskiej gospodarki. Tusk zaznaczył, że rząd, nie spiesząc się z przyjmowaniem ustawy o OZE, "uratował dla polskich rodzin miliardy złotych". "Gdybyśmy poszli tropem naszych sąsiadów (Niemcy i Czechy), musielibyśmy najprawdopodobniej w 2015 roku dopłacić z kieszeni podatnika, poprzez politykę wsparcia dla OZE, 12 mld zł" - ocenił.

Czytaj też:  Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne?

Szef rządu przypomniał, że Niemcy wspierają OZE w swoim kraju kwotą 100 mld zł rocznie. Zwrócił uwagę, że tak wysokie wsparcie powoduje większe rachunki za prąd m.in. u indywidualnych odbiorców oraz większe obciążenie budżetu.

Palikot podkreślił, że nie stawia żadnych warunków wstępnych w sprawie debaty. "Niech Tusk stawi się z ekspertami, jeśli chce, albo rozmawiajmy sami, ale niech taka debata się odbędzie" - apelował. "Skoro Kaczyński nie ma odwagi debatować z Tuskiem, Miller nie ma odwagi debatować z Palikotem, mam nadzieję, że Tusk będzie miał odwagę debatować z Palikotem" - dodał lider TR. Zapowiedział, że jeszcze we wtorek Twój Ruch skieruje w tej sprawie list do kancelarii premiera.

Zdaniem Palikota "OZE jest szansą na nowe miejsca pracy". Dlatego - jak mówił - "zszokowały" go słowa premiera, iż ten "nie dał się nabrać" na OZE. "Właśnie to, że OZE nie są realizowane, powoduje straty miliardów złotych" - przekonywał Palikot.

Stąd, jak argumentował, jego debata z Tuskiem "mogłaby być debatą o prawdziwej sytuacji energetycznej w Polsce"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • kazik, 2014-04-03 09:45:12

  zgadzam się z Premierem Tuskiem. OZE? Tak, ale nie takie, do których trzeba dopłacać. Nie wiem jak jest z elektrowniami wiatrowymi, ale do fotowoltaiki trzeba dopłacać na pewno, i to bardzo dużo...
 • Piotr, 2014-04-03 05:34:11

  Witam Moje uznanie dla Pana Palikota. Jako Pierwszy chce ujawnić ile polska płaci kary za każdy dzień zwłoki za nie wprowadzenie ustawy o OZE To suma za każdy dzień zwłoki ponad 133000 Euro Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie ile tracimy. Moim zdaniem jest to przestępstwo gospodarcze. W przeszło...ści było karane śmiercią!.  rozwiń
 • likwidator, 2014-04-02 14:22:11

  kasa dla duzych koncernów na budowę mega wiatraków.-które wydrenują budrzet i obywateli niszcząc np krajobraz ,( spadek wartości nieruchomości wiele kilometrow od instalacji duzego wiatraka )czy dla, przecietnego Kowalskiego na mikro instalacje przydomowe,Panie Palikot ?????????????????!!!!!!!!!!...  rozwiń