PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie e-system opłat za środowisko

  • PAP    5 października 2013 - 11:00
Będzie e-system opłat za środowisko

W resorcie środowiska ruszyły prace nad stworzeniem centralnego systemu elektronicznej sprawozdawczości przedsiębiorstw i opłat za korzystanie ze środowiska.
Chodzi o opłaty za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód oraz składowanie odpadów.

Paweł Mikusek rzecznik MOŚ przypomniał, że obecnie w każdym województwie działa odrębny system informatyczny. "Przedsiębiorca prowadzący działalność, np. producent energii elektrycznej, czy ciepła, a także np. makaronów czy mebli, jest zobowiązany do składania wielu sprawozdań dotyczących korzystania ze środowiska do różnych instytucji, głównie w formie papierowej. Nowe narzędzie umożliwi przekazanie informacji w postaci elektronicznej do jednej centralnej bazy" - wyjaśnił.

Rzecznik dodał, że zebrane dzięki temu systemowi dane będą wykorzystywane przez m.in. urzędy marszałkowskie, resort środowiska, czy wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Instytucje te będą weryfikowały wysokość należnych opłat za emisję zanieczyszczeń do powietrza, wody i ziemi. Skuteczniejsza ma być również kontrola działalności prowadzonej przez przedsiębiorców pod kątem wymagań ochrony środowiska. Na podstawie tych danych będą tworzone także raporty i analizy pozwalające prowadzić skuteczną politykę środowiskową.

Mikusek dodał, że projekt jest na razie we wstępnej fazie. Prowadzone są prace analityczne nad szczegółową koncepcją realizacji i zakresem tego narzędzia. Rzecznik poinformował, że w przyszłym roku rozpoczną się konsultacje z samorządami i przedsiębiorcami nt. nowego projektu. Na razie wszelkie sugestie można przesyłać na adres: dis@mos.gov.pl.

Resort spodziewa się, że uruchomienie jednego centralnego systemu przyniesie oszczędności. "Koszt przedsięwzięcia będzie zależał docelowo od liczby użytkowników i oferowanych funkcji systemu. W tej chwili całkowity koszt utrzymania 16 oddzielnych systemów w województwach to blisko 5 mln zł rocznie" - wyjaśnił rzecznik.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Michał Biszkowiecki, 2013-10-09 12:23:22

    Odpowiedzialność prawna pozostanie na barkach przedsiębiorcy a za szkolenia będzie płacił wiele lat i więcej , niż za wynajem firmy zewnętrznej. Ogólnie Centralizacja kraju w każdej dziedzinie. Najmniej zyska środowisko, najwięcej WFOS- ie, firma informatyczna i dorabiający doradztwem urzędnicy - ...czyli monopol na rynku ochrony środowiska = wzrost cen. Za rok, dwa znów wrócą do doradców ochrony środowiska.  rozwiń
  • eeee, 2013-10-05 12:27:12

    Do języka i mowy przed każdym słowem wprowadzić literkę i będzie e-dobrze,e-mądrze,e-naukowo,e-Polska itd.