PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowa oferta NFOŚiGW dla samorządów. Programy są weryfikowane

  • Piotr Toborek    18 kwietnia 2016 - 09:51
Będzie nowa oferta NFOŚiGW dla samorządów. Programy są weryfikowane

W NFOŚiG trwa przegląd i weryfikacja programów (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Zwiększenie udziału instrumentów zwrotnych jest odpowiedzią na sytuację finansową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - odpowiada fundusz na pytania zadane przez Portalsamorzadowy.pl.
• Fundusz nie dąży do eliminacji finansowania dotacyjnego, a jedynie do odtworzenia i wzmocnienia potencjału finansowego w obszarze ochrony środowiska.
Po zmianach personalnych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiło się sporo plotek, wątpliwości i pytań odnośnie do sposobu dalszego działania Funduszu.

Kilka tygodni temu media informowały, że większość specjalistów zajmujących się programami do walki z zanieczyszczeniem środowiska została zwolniona. Zwolnienia miały dotyczyć głównie specjalistów zajmujących się programami: "Kawka", "Ryś" i "Prosument", które są strategicznymi dla Polski projektami walki z niską emisją i zanieczyszczeniem powietrza.

Spekulowano, że przez te kadrowe roszady zagrożone mogą być warte kilkaset milionów złotych programy termomodernizacji budynków, wymiany pieców węglowych czy finansowania odnawialnych źródeł energii.

NFOŚiGW natychmiast zripostował, informując, że przekazywane informacje nie mają żadnego pokrycia w faktach i wprowadzają w błąd opinię publiczną.

„W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ochrona powietrza była i pozostaje nadal jednym z głównych priorytetów działania. Nieprawdziwa jest informacja, że w NFOŚiGW nie funkcjonują już departamenty zajmujące się walką ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami atmosfery. W wyniku wewnętrznej reorganizacji struktur zlikwidowano wprawdzie dwie jednostki – Departament Ochrony Powietrza oraz Departament Gospodarki Niskoemisyjnej – ale w ich miejsce powstał duży Departament Energii i Innowacji, który przejął zadania i programy tamtych jednostek. Zmiana przeprowadzona została właśnie po to, aby finansowanie projektów odbywało się w sposób sprawniejszy, skuteczniejszy i lepiej skoordynowany” – wyjaśniał NFOŚiGW.

Mimo to nadal pozostaje sporo pytań, także jeśli chodzi o zasady i dostępność funduszy dla samorządów.

Wątpliwości wydają się tym bardziej zasadne, że nowy prezes Funduszu Kazimierz Kujda informował – podczas jedynego dotychczas publicznego wystąpienia – że w 2016 roku Fundusz udzieli więcej pożyczek, co odbędzie się kosztem zmniejszenia dotacji, mniejszy będzie także budżet NFOŚiGW. Co to oznacza?

„Zwrotne formy dofinansowania będziemy intensywnie rozwijać w celu podnoszenia efektywności działania w obszarze dofinansowania przedsięwzięć ze środków krajowych” – odpowiada NFOŚiGW na pytania zadane przez Portalsamorzadowy.pl.

Zwiększenie udziału instrumentów zwrotnych jest odpowiedzią na sytuację finansową Narodowego Funduszu, którą w ostatnich latach dość niekorzystnie ukształtowało znaczne finansowanie dotacyjne ze środków tzw. "funduszu podstawowego".

Źródła przychodów Narodowego Funduszu wynikają z szeregu ustaw, m.in. ustawy Prawo energetyczne, ustawy o efektywności energetycznej, ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

„Środki te mogą być przeznaczane na realizację ściśle wskazanych rodzajów przedsięwzięć. Środki na realizację większości zadań realizowanych przez samorządy mogą pochodzić jedynie z ww. funduszu podstawowego, który zasilany jest przychodami z opłat za korzystanie ze środowiska i kar za naruszanie przepisów związanych z jego ochroną”– przypominają w NFOŚiGW.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: