PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie poligon energooszczędności w Tarnowie

  • PAP    27 lutego 2013 - 17:44
Będzie poligon energooszczędności w Tarnowie

W Zespole Szkół Budowlanych w Tarnowie powstanie poligon energooszczędności, gdzie będą wdrażane badania nad budownictwem pasywnym. Projekt jest częścią Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, tworzonego przy Politechnice Krakowskiej.
W środę władze województwa małopolskiego podpisały umowę na unijne dofinansowanie inwestycji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). W sumie przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 20 mln zł, z czego na część tarnowską przypada ok. 2,6 mln. Dofinansowanie z UE wynosi 85 proc.

Jak wyjaśnił wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, celem tarnowskiego poligonu będzie transfer do przemysłu efektów pracy badawczej krakowskiego ośrodka: wyników badań, nowo opracowanych czy ulepszanych technologii.

Czytaj też: Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego do 2014 r.

"To realizacja nietypowego połączenia nauki z gospodarką i przybliżenie obu tych dziedzin (). To również przykład ważnej współpracy pomiędzy uczelnią a szkołą średnią i perspektywa dobrej pracy dla absolwentów" - podkreślił Ciepiela.

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Ludwik Chruściel poinformował, że w tarnowskiej placówce zostaną zbudowane przez uczniów szkół zawodowych modelowe obiekty lub instalacje.

"Idea poligonu polega na uzyskaniu zarówno efektów naukowo-badawczych i popularyzacji technologii wysoko energooszczędnych lub pasywnych, jak i dydaktycznych, polegających na nabyciu pożądanych na rynku wiedzy i umiejętności praktycznych z tej dziedziny" - zaznaczył dyrektor.

Obiekt o powierzchni ponad 436 metrów kwadratowych zostanie dobudowany do istniejącego budynku szkoły. Będzie się składał z dwóch części: jednopiętrowej (dwie hale) oraz dwupiętrowej, w której znajdą się pomieszczenia socjalno-administracyjne oraz sala wykładowo-ćwiczeniowa, wyposażona w stanowiska komputerowe.

Uczniowie będą tu testować materiały i technologie, projektować i uczyć się budować energooszczędne budynki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.