PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie Regionalne Centrum Ekoenergetyczne

  • PAP    9 lutego 2010 - 15:35
Będzie Regionalne Centrum Ekoenergetyczne

Samorząd Opolszczyzny chce utworzyć Regionalne Centrum Ekoenergetyczne. Centrum powstanie na bazie istniejącego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Całkowity koszt budowy to ok. 18 mln zł - powiedział Tomasz Kostuś z zarządu województwa.
Regionalne Centrum Ekoenergetyczne będzie prowadzić działalność edukacyjną, badawczo-naukową i komercyjną. Adresatami tych działań będą rolnicy, młodzież szkolna i studenci oraz biznesmeni. Na miejscu będzie można m.in. zobaczyć, jak działają instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych - elektrownia wiatrowa, urządzenia wykorzystujące energię słoneczną, a także biogazownia.

W Centrum organizowane będą zielone szkoły, podczas których dzieci i młodzież - w ramach zajęć warsztatowych - będą zapoznawać się z tematyką ochrony środowiska i energii odnawialnej.

- Będą mogły m.in. brać udział w zajęciach na poletkach doświadczalnych, gdzie od kilku lat uprawiane są rośliny energetyczne - wyjaśnił Kostuś.

W celu prowadzenia badań naukowych w Centrum, samorząd nawiązał już kontakty z opolskimi uczelniami - politechniką i uniwersytetem.

- Jesteśmy po wiążących rozmowach, te uczelnie będą nadzorować naukową działalność Centrum. Naukowcy będą prowadzić badania, studenci realizować staże i praktyki - zapowiedział członek zarządu Opolszczyzny.

Trzeci profil działania Regionalnego Centrum Ekoenergetycznego to działalność komercyjna - organizowanie targów, wystaw oraz całorocznej ekspozycji urządzeń i technologii z zakresu energetyki odnawialnej.

- Mówimy tu o wykorzystywaniu energii wiatru, słońca i wody - o solarach, urządzeniach fotowoltaicznych, a także biogazowni wpiętej w system energetyczny ośrodka - wyliczał Kostuś.

Jego zdaniem teren Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie idealnie nadaje się na utworzenie tam nowoczesnego centrum ekoenergetyki. Jest tam odpowiednia infrastruktura i pracownicy, którzy od dawna zajmują się tematyką energii odnawialnej.

- Na miejscu będzie można nie tylko zobaczyć, jak działają urządzenia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ale także zapoznać się z ofertą zakupu takich instalacji, a nawet z kredytami na ten cel. Stawiamy na kompleksową obsługę - podkreślił.

Tworzenie Centrum ma odbywać się etapowo. Jeszcze w tym roku uruchomione będą międzywydziałowe studia podyplomowe w zakresie ochrony środowiska i energetyki odnawialnej, zielone szkoły dla dzieci i młodzieży oraz pierwsza część ekspozycji urządzeń energetyki odnawialnej. - Taki jest plan minimum w tym roku - zaznaczył Kostuś.

Regionalne Centrum Ekoenergetyczne powstanie głównie za funduszy z programów operacyjnych Infrastruktura i Środowisko, Innowacyjna Gospodarka oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt uruchomienia centrum w ostatecznej, docelowej wersji to 15-18 mln. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.