PARTNER PORTALU
  • BGK

Beskid Niski. Orliki krzykliwe wracają z zimowisk

  • PAP/AH    10 kwietnia 2018 - 11:09
Beskid Niski. Orliki krzykliwe wracają z zimowisk
Największe w Europie zagęszczenie populacji orlików występuje w Beskidzie Niskim. (Fot. Drägüs/wikimedia)

W polskie Karpaty z zimowisk w Afryce wracają długo wyczekiwani przybysze. Pod koniec ubiegłego tygodnia pierwsze orliki krzykliwke pojawiły się m.in. w okolicach Moszczańca w Beskidzie Niskim.
Jak wskazuje ornitolog, dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów, nawrót zimy w drugiej połowie marca spowodował opóźnienie przylotu ptaków o kilka dni.

- Przed rokiem pierwsze osobniki przybyły między 29 marca a 1 kwietnia. Teraz jest to prawie ponad tydzień później - zwrócił uwagę.

Przyrodnik przypomniał, że w polskiej części Karpat bytuje blisko 450 par tych ptaków. - Największe w Europie zagęszczenie populacji tego gatunku występuje w Beskidzie Niskim - dodał dr Stój.

Orliki zaraz po przylocie zaczynają tokować i odnawiać gniazda. Natomiast znoszenie i wysiadywanie jaj rozpocznie się w trzeciej dekadzie kwietnia.

Gniazdujące w polskich Karpatach orliki zimę spędziły na sawannach wschodniej, centralnej i południowej Afryki. Ich odloty zawsze rozpoczynają się tuż przed 15 września i trwają kilka dni. Podobnie jest z wiosennymi powrotami; regularnie przylatują na przełomie marca i kwietnia.

Ornitolog powiedział, że w Polsce gniazduje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych.

- Najczęściej można je spotkać w północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Na Podkarpaciu gniazdują w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na Pogórzach: Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim. W Beskidzie Niskim występuje najwyższe ich zagęszczenie w Europie; na 100 km kw. bytuje tutaj blisko 20 par - opisał dr Stój.

Poza Polską orliki krzykliwe żyją również na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się głównie gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. W Karpatach gniazda zakłada głównie na jodłach - mniej więcej w połowie wysokości drzewa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.