PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezcelowe prace nad prezydenckim projektem ustawy o ochronie krajobrazu

 • Bartosz Dyląg    4 lutego 2014 - 20:30
Bezcelowe prace nad prezydenckim projektem ustawy o ochronie krajobrazu

W obliczu toczących się prac rządu nad kodeksem budowlanym warto zastanowić się, czy dyskusja nad prezydenckim projektem ustawy o ochronie krajobrazu jest celowa - twierdzą posłowie PiS z nadzwyczajnej podkomisji zajmującej się tym projektem.
Podkomisja nadzwyczajna kontynuuje prace nad projektem ustawy prezydenckiej wzmacniającej narzędzia ochrony krajobrazu. We wtorek zapoznała się z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych na temat regulacji w zakresie ochrony krajobrazu w Niemczech, Czechach i Słowacji.

Wiceminister środowiska Janusz Zaleski poinformował, że stanowisko rządu na temat projektu ustawy jest w ostatniej fazie przygotowań, Rada Ministra powinna przyjąć je 11 lutego.

Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO przypomniała, że w komisji infrastruktury jest poselski projekt poświęcony wyłącznie wiatrakom.

- Pewne postanowienia nowej ustawy mogą wiatraków dotyczyć. Musimy dochować staranności, by w prezydenckiej ustawie o ochronie krajobrazu nie było sprzeczności z ustawą o wiatrakach - zaznaczyła Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Adam Abramowicz z PiS pytał przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, jak zamierzają zapewnić spójność dotychczasowego systemu ocen oddziaływania na środowisko, w tym krajobrazu, z nowymi dokumentami wymaganymi przez projekt ustawy krajobrazowej.

- Czy obecny system indywidualnej oceny oddziaływania na środowisko nie stoi w całkowitej sprzeczności z propozycją ustawy prezydenckiej? - pytał Abramowicz.

Do ministra infrastruktury i rozwoju Abramowicz skierował pytanie, kiedy zostanie przedstawiony kodeks urbanistyczno-budowlany.

- Zastanówmy się, czy do tego czasu nie wstrzymać prac podkomisji, bo może okazać się, że pracujemy nad czymś, co jest całkowicie sprzeczne z projektowanymi przepisami - zauważył Adam Abramowicz.

Także Anna Paluch z PiS podważała celowość prac podkomisji nad projektem prezydenckim w obliczu toczących się prac nad kodeksem budowlanym. Według niej prezydencki projekt nie daje nadziei na unormowanie sytuacji lokalizacji wiatraków. Dominanta krajobrazowa, która znalazła się w projekcie, dotyczy nie tylko wiatraków, ale i innych elementów i niekoniecznie będzie chroniła przed zabudową wiatrakową.

- Szansę na uregulowanie kwestii wiatraków daje za to projekt dotyczycący ochrony obywateli przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego rozpowszechnienia instalacji wytwarzających energię wiatrową, który określa bardzo szczegółowe rozwiązania dotyczące wiatraków, m.in. odległości od zabudowań czy dróg dojazdowych - wyjaśniła Anna Paluch.

Anna Paluch wskazała ponadto, że pewne zapisy nowej ustawy mogą być dodatkową przeszkodą dla przedsiębiorców. Jej zdaniem prawo z zakresu zagospodarowania przestrzennego utrudnia przedsiębiorcom przygotowanie inwestycji. Kolejna ustawa będzie tę materię komplikować i pogorszy sytuację inwestora.

- Zastanówmy się, czy jest sens wprowadzania dodatkowych instrumentów typu audyt krajobrazowy czy wskazówki samorządu województwa dla samorządów lokalnych. Czy jest sens, by audyt krajobrazowy był przedmiotem odrębnego postępowanie, a nie mógł być włączony w kwestię planowania przestrzennego - pytała Anna Paluch.

Adam Abramowicz stwierdził, że nietrafionym pomysłem jest opodatkowanie przedsiębiorców, którzy chcą się ogłaszać na reklamach umieszczonych na prywatnych posesjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • Bareja Jerzy, 2014-09-25 08:58:33

  Każda koncepcja o ochronie krajobrazu musi być powiązana z realizacją / nowelizacją /Ustawy o Planach Zagospodarowania Przestrzennego.Teraz te plany będą w całym kraju uaktualniane w związku z realizacją Dyrektywy UE/2007/60/WE/-Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.
 • Architekt, 2014-09-15 21:22:50

  Ustawa krajobrazowa.Polityka przestrzenna.Ile jeszcze lat minie,ile debat,dyskusji,posiedzeń Sejmu,Senatu??Minister Dziekoński jest jedną z nielicznych osób która zna sprawę ładu przestrzennego,jak to wygląda w innych krajach europejskich. Będąc doradcą prezydenta dlaczego nie zabierze zdecydowanego... głosu na ten temat?Na ogromną skalę spekulacje gruntami,rządy deweloperów,totalny chaos w zagospodarowaniu przestrzeni zbliża nas do obrazków,które widzimy w krajach III świata Czy naprawdę nikt nie uderzy pięścią w stół i nie dokona rewolucyjnych przemian na rzecz ładu dla przyszłych pokoleń. Po nas POTOP!!??  rozwiń
 • W, 2014-02-12 12:10:12

  Jeśli PO wprowadzi podatek od reklam, to nigdy już na nich nie zagłosuję. To jest po prostu okradanie ludzi.