PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezpieczeństwo energetyczne bez OZE jest fikcją

 • pt    23 marca 2014 - 18:41
Bezpieczeństwo energetyczne bez OZE jest fikcją

Unia Europejska będzie redukowała emisje gazów cieplarnianych po 2020. Chociaż nie padła konkretna liczba może to oznaczać jeden z dwóch scenariuszy: albo obecnie rządzący politycy przerzucą wysiłki redukcyjne na przyszłych rządzących, albo postąpią odpowiedzialnie i podejmą działania już teraz – podkreślają organizacje ekologiczne.
Podczas Rady Europejskiej głowy państw i rządów potwierdziły, że cel redukcji emisji na 2030 rok będzie zgodny z celem na 2050 rok (czyli od 80 do 95 proc.) – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska.

- Pomimo zapowiedzi niektórych polskich polityków, że cele do 2030 roku nie zostaną zwiększone, warto zauważyć, że pomiędzy obecnym celem 20 proc. na 2020 rok a 80-95 proc. w 2050 wciąż pozostaje coś do zrobienia.

Chociaż nie padła konkretna liczba może to oznaczać jedną z dwóch rzeczy: albo obecnie rządzący politycy przerzucą największe wysiłki redukcyjne na przyszłych rządzących, albo postąpią odpowiedzialnie i w sposób najbardziej efektywnie kosztowo podejmą zwiększone działania już teraz. Zgodnie z decyzją Rady, cel ten ma zostać określony do końca października tego roku.

Powinien on być zgodny z oczekiwaniami społeczeństwa i rekomendacjami naukowców, a jednocześnie umożliwić osiągnięcie założeń długoterminowych w sposób efektywny kosztowo. Jak podkreśla WWF Polska polityka klimatyczna to nie tylko walka ze zmianami klimatu, ale również uniezależnianie się od importu surowców energetycznych. Mówienie o bezpieczeństwie energetycznym bez jednoczesnego rozwoju odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej jest fikcją.

Chociaż spotkanie Rady Europejskiej nie przyniosło konkretnych ustaleń w kwestii nowych celów redukcyjnych UE, to jednak głowy państw i rządów potwierdziły, że Wspólnota nie zamierza zrezygnować z ambitnych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych po roku 2020. Ostateczna decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta „nie później niż w październiku 2014 roku”.

WWF Polska, który należy do Koalicji Klimatycznej, podziela opinię przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, że „Brak niezależności energetycznej wpływa na ceny energii, konkurencyjność przemysłu, a nawet politykę zagraniczną. Jeśli nie zaczniemy działać teraz do 2035 roku będziemy (jako UE) sprowadzać z importu 80 proc.ropy i gazu”.

Podobnie jak przewodniczący Rady, WWF Polska jest zdania, że ryzyko można zminimalizować jedynie dzięki ograniczeniu zapotrzebowania na energię, podniesieniu efektywności energetycznej, dywersyfikacji źródeł dostaw i nośników energii, integracji rynku energii, a w szczególności poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.

Jest to szczególnie istotne w kraju takim jak Polska, który tylko w roku 2012 wydał na import ropy, gazu i węgla, głównie z Rosji, ponad 80 miliardów złotych.

Jasne określenie terminu ustalenia nowych celów dla redukcji emisji oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii nie pozostawia złudzeń, że unijna polityka ochrony klimatu będzie kontynuowana – dodaje Adamczewski.

- Polska powinna domagać się w szczególności ambitnych celów w zakresie efektywności energetycznej i udziału OZE w miksie energetycznym. Dla nas jest to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Im więcej energii zaoszczędzimy i im więcej jej wyprodukujemy w instalacjach wykorzystujących lokalne, czyste zasoby energetyczne, w tym mniejszym stopniu będziemy uzależnieni od importu surowców energetycznych z Rosji.

Na zmianę stanowiska rządu w stosunku do polityki klimatycznej powinny wpłynąć oczekiwania polskiego społeczeństwa obawiającego się skutków zmian klimatu i pogłębiającego się uzależnienia energetycznego.

Opublikowane w ub.  tygodniu badania TNS Polska dla organizacji AVAAZ pokazują, że aż 59 proc. dorosłych Polaków uważa, że premier Donald Tusk powinien poprzeć plan zmniejszenia do 2030 roku emisji dwutlenku węgla o co najmniej 40 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Wojtek, 2014-03-29 11:18:21

  Prawdopodobnie autor tej notatki nie wie na czym polega bezpieczeństwo energetyczne. Włączenie do sieci nieprzewidywalnych w czasie źródeł energii jakimi są wiatraki i panele fotowoltaiczne wpływa negatywnie na bezpieczeństwo i zmusza do posiadania rezerw aby utrzymać bezpieczeństwo na odpowiednim p...oziomie.  rozwiń