Bezpieczne przejścia drogowe dla płazów

Wzdłuż dróg w Suwalskim Parku Krajobrazowym ustawiono kilkaset metrów specjalnych płotków, mających pomóc migrującym o tej porze roku płazom bezpiecznie przejść przez drogi. Wiele żab wędrujących wiosną do miejsc lęgowych, ginie pod kołami samochodów.
Bezpieczne przejścia drogowe dla płazów

Płotki zatrzymują płazy, które wpadają do specjalnych naczyń i są przenoszone na drugą stronę drogi przez młodzież szkolną.

Co roku wiosną żaby migrują z miejsc swojej zimowej hibernacji w lesie do zbiorników wodnych, by tam złożyć skrzek.

Jak poinformowała Paulina Brezgieł z Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK), w Sidorówce na obrzeżach Suwalskiego Parku Krajobrazowego stoi kilkaset metrów płotków. W akcji ich stawiania uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 w Suwałkach. W tym miejscu przeniesionych zostało już ok. 1000 płazów. Brezgieł liczy, że uda się przenieść ich kilka tysięcy. Płotki mają stać w Sidorówce do końca kwietnia.

W Suwalskim Parku Krajobrazowym występuje 12 gatunków płazów. Często spotykane są: żaba trawna, moczarowa, jeziorkowa, ropucha szara, grzebiuszka ziemna i traszka grzebieniasta. Rzadkie są natomiast: ropucha wodna, zielona, paskówka, kumak nizinny, rzekotka drzewna i traszka zwyczajna.

To już dwunasty rok z rzędu, kiedy Suwalski Park Krajobrazowy realizuje program ochrony płazów na Suwalszczyźnie.

 Czytaj też: Gdańsk będzie ratował żaby

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE