PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpieczne przejścia drogowe dla płazów

  • PAP    12 kwietnia 2010 - 09:12
Bezpieczne przejścia drogowe dla płazów

Wzdłuż dróg w Suwalskim Parku Krajobrazowym ustawiono kilkaset metrów specjalnych płotków, mających pomóc migrującym o tej porze roku płazom bezpiecznie przejść przez drogi. Wiele żab wędrujących wiosną do miejsc lęgowych, ginie pod kołami samochodów.
Płotki zatrzymują płazy, które wpadają do specjalnych naczyń i są przenoszone na drugą stronę drogi przez młodzież szkolną.

Co roku wiosną żaby migrują z miejsc swojej zimowej hibernacji w lesie do zbiorników wodnych, by tam złożyć skrzek.

Jak poinformowała Paulina Brezgieł z Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK), w Sidorówce na obrzeżach Suwalskiego Parku Krajobrazowego stoi kilkaset metrów płotków. W akcji ich stawiania uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 w Suwałkach. W tym miejscu przeniesionych zostało już ok. 1000 płazów. Brezgieł liczy, że uda się przenieść ich kilka tysięcy. Płotki mają stać w Sidorówce do końca kwietnia.

W Suwalskim Parku Krajobrazowym występuje 12 gatunków płazów. Często spotykane są: żaba trawna, moczarowa, jeziorkowa, ropucha szara, grzebiuszka ziemna i traszka grzebieniasta. Rzadkie są natomiast: ropucha wodna, zielona, paskówka, kumak nizinny, rzekotka drzewna i traszka zwyczajna.

To już dwunasty rok z rzędu, kiedy Suwalski Park Krajobrazowy realizuje program ochrony płazów na Suwalszczyźnie.

 Czytaj też: Gdańsk będzie ratował żaby

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.