PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatna komunikacja publiczna w Krakowie. Przez smog

  • PAP/EM    15 lutego 2017 - 13:16
Bezpłatna komunikacja publiczna w Krakowie. Przez smog
Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego (fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl)

• Do Krakowa powrócił smog, po półtoratygodniowej poprawie jakości powietrza. W mieście obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
• W Małopolsce północnej, południowo-wschodniej i zachodniej - II stopień. W Krakowie wprowadzono bezpłatną komunikację publiczną.
W środę (15 lutego) w godzinach rannych stacje pomiaru jakości powietrza w Krakowie wskazywały, że stężenie szkodliwego pyłu PM10 przekracza 300 mikrogramów na m sześc.; najwięcej wskazała stacja przy ul. Bulwarowej - 313 mikrogramów na m sześc.

W mieście obowiązuje obecnie I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza (średnie dobowe stężenie PM10 50-200 mikrogramów na m sześc.). Natomiast w Małopolsce południowo-wschodniej, północnej i zachodniej - II stopień zagrożenia (200-300 mikrogramów PM10 na m sześc.). III stopień, powyżej 300 mikrogramów PM10 na m sześc., oznacza alarm smogowy.

Z powodu smogu w środę w Krakowie i gminach sąsiednich obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców i ich pasażerów. Darmowa podróż jest możliwa na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów.

Czytaj też: Jest sposób na ograniczenie smogu bez eliminowania węgla?

Urząd Miasta Krakowa informuje, że "z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie".

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, także w ciągu najbliższej doby istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia (50 mikrogramów na m sześc.) na znacznym obszarze miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.