PARTNER PORTALU
  • BGK

Białowieża: Minister zwiększa wycinkę drzew. Ma to uratować Puszczę Białowieską przed kornikiem

  • PAP/AT    25 marca 2016 - 13:36
Białowieża: Minister zwiększa wycinkę drzew. Ma to uratować Puszczę Białowieską przed kornikiem
Minister Szyszko zapewnił, że wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym (Puszcza Białowieska, fot.wikipedia.org/Stormbringer76)

• Minister środowiska Jan Szyszko zatwierdził zwiększenie wycinki drzew w nadleśnictwie Białowieża.
• Jak tłumaczył, chodzi o ratowanie Puszczy Białowieskiej m.in. przed kornikiem drukarzem.
Zatwierdzony przez Szyszko aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) nadleśnictwa Białowieża zakłada pozyskanie ponad 180 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 40 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Minister Szyszko zapewnił, że wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym. Z kolei dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski zaznaczył, że Lasy Państwowe nie będą miały pożytku z wycinki, bo - jak mówił - "nie chodzi o surowiec". Dodał, że zakażone drewno pochodzące z wycinki musi być wywiezione z lasu.

Czytaj też: Cała Puszcza Białowieska powinna stać się parkiem narodowym

Szyszko ocenił, że decyzjami politycznymi, takim jak znaczne obniżenie pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej, doprowadzono w ostatnich latach do zamierania i degradacji cennych dla Unii Europejskiej siedlisk przyrodniczych jak i też gatunków zwierząt w Puszczy.

Przypomniał, że na terenie jednej trzeciej powierzchni w trzech nadleśnictwach gospodarczych w Puszczy Białowieskiej(Białowieża, Hajnówka, Browsk) nie będą prowadzone działania gospodarcze, a na pozostałych dwóch trzecich prowadzone mają być działania związane m.in. z nasadzeniami drzew.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kornikdrukarz, 2016-03-25 13:49:44

    I Pan Minister Szyszko ma rację. Jest w końcu profesorem nauk przyrodniczych i leśnych. Zaś, krzykacze "ekolodzy" lobbyści w ostatnich czasach, działają najczęściej na rzecz określonych grup interesów, oczywiście nie społecznych a komercyjnych i KOD-u, też.