PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok przygotowuje się na ulewne deszcze. W sierpniu ćwiczenia "Woda 2017"

  • PAP/KDS    8 sierpnia 2017 - 13:19
Białystok przygotowuje się na ulewne deszcze. W sierpniu ćwiczenia "Woda 2017"
Przeprowadzenie ćwiczeń "Woda 2017" będzie kosztowało miasto 11,5 tys. zł (fot. bialystok.pl)

Białystok będzie szkolił służby na wypadek przejścia przez miasto kolejnych ulewnych opadów deszczu. Tylko w ostatnich miesiącach miały tam miejsce dwie ulewy, które doprowadziły do podtopień i utrudnień w ruchu. Na ćwiczenia "Woda 2017" miasto wyda 11,5 tys. zł.
Decyzja o przeprowadzeniu ćwiczeń "Woda 2017" zapadła po tym, jak 7 maja w ciągu 9 godzin spadło w Białymstoku 87 litrów deszczu na metr kwadr. i doszło do dużych utrudnień w ruchu oraz wielu podtopień. Podobnie było 20 czerwca, gdy nad miastem przeszła ulewa z gradem, a na metr kwadratowy spadło ok. 54 litrów wody, czyli 2/3 miesięcznej normy dla czerwca.

"Tak naprawdę deszcze powyżej 30 litrów na metr kwadratowy już stanowią określone zagrożenie dla tzw. normalnego funkcjonowania miasta" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Planowane na 14 sierpnia całodniowe ćwiczenia, mają sprawdzić i poprawić współpracę różnych służb, m.in. policji, straży pożarnej i straży miejskiej, mają też pokazać, co trzeba poprawić w zabezpieczeniach miejsc najbardziej narażonych na zalanie, chodzi również o doskonalenie współpracy magistratu z mieszkańcami i mediami.

W założeniach w Białymstoku dojdzie w krótkim czasie do opadów na poziomie 73 litrów na mkw., którym towarzyszyć będzie silny wiatr. Wśród zaplanowanych działań praktycznych będzie np. zabezpieczenie kilku miejsc przed zalaniem - chodzi o miejsca, gdzie rzeczywiście doszło do takiej sytuacji w czasie ostatnich dużych ulew.

Miasto chce tam sprawdzić skuteczność działania rozkładanych zapór napełnianych wodą, kupionych na potrzeby działań przeciwpowodziowych w Białymstoku.

Ma być też przeprowadzona ewakuacja mieszkańców jednego z bloków i przedszkola. Policja będzie ćwiczyła kierowanie ruchem na skrzyżowaniach i ulicach nieprzejezdnych, również na drogach wjazdowych do Białegostoku, straż pożarna - usuwanie połamanych drzew z ulic i torów kolejowych.

Do tego będzie prowadzona akcja informacyjna, swoje przygotowanie sprawdzą też dostawcy wody, prądu i gazu. Łączny koszt ćwiczeń, razem z zakupem czterech zapór, to 11,5 tys. zł.

Miasto zapowiada też działania długofalowe, by minimalizować skutki intensywnych opadów deszczu w przyszłości. M.in. zaktualizowany ma być program zagospodarowania wód opadowych i rozbudowy kanalizacji deszczowej - trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Za kilka dni ma być ogłoszony kolejny przetarg, którego zwycięzca będzie miał za zadanie zbadać możliwości odbioru wody przez rzekę Białą przepływającą przez Białystok, ale również wskazać rozwiązania, by te możliwości (np. poprzez budowę rowów, kanałów czy zbiorników retencyjnych) można było zwiększyć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.