PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok walczy ze smogiem. Ogłosił przetarg na zakup i montaż pieców oraz solarów

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 16:55
Białystok walczy ze smogiem. Ogłosił przetarg na zakup i montaż pieców oraz solarów
Wkład własny mieszkańca w projekt będzie wynosił 15 proc. kosztów. (fot.pixabay.com)

Do 19 kwietnia można składać oferty w przetargu na zakup i montaż 450 pieców gazowych oraz kolektorów słonecznych w prywatnych domach w Białymstoku. To jeden z elementów miejskiego programu.
  • Program "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku" ruszył na początku 2017 roku.
  • W jego ramach m.in. miasto dofinansuje instalację 450 ekologicznych urządzeń grzewczych.
  • Koszt projektu to blisko 8,8 mln zł, z czego ponad 6,8 mln zł to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

We wtorek miasto ogłosiło przetarg na zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz modernizację kotłowni. Oferty można składać do 19 kwietnia - informuje białostocki magistrat na swojej stronie internetowej.

Przetarg podzielono na dwie części. Pierwsza część dotyczy wykonania instalacji kolektorów słonecznych. Jak informuje miasto, zadaniem wykonawcy będzie kompleksowe zaprojektowanie, dostawa i montaż takich urządzeń w 225 białostockich gospodarstwach domowych. Druga część polega na zaprojektowaniu, dostawie i montażu instalacji w sumie 225 pieców gazowych.

Czytaj więcej: W walce ze smogiem pomogą mieszkańcy

Po wyłonieniu firmy, zostanie przeprowadzona weryfikacja techniczna w domach uczestników projektu i zostaną podpisane z nimi umowy. Wszystkie urządzenia - jak informuje magistrat - powinny zostać zamontowane do końca października 2019 roku.

Jak powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w ten sposób miasto chce finansowo pomóc mieszkańcom w wymianie starych, nieekologicznych pieców lub palenisk węglowych i zastąpieniu ich nowoczesnymi urządzeniami. - Chodzi o to, aby jakość powietrza w naszym mieście była jak najlepsza - dodał.

Program ruszył na początku w 2017 roku, wtedy ogłoszono nabór wniosków. W sumie do magistratu wpłynęło ich ponad 600, wybrano 450. W regulaminie zapisano, że największą szansę mają właściciele najstarszych i najbardziej zużytych urządzeń grzewczych. W przypadku równej liczby punktów, stosowane będą kryteria społeczno-ekonomiczne, tzn. pod uwagę będą brane gospodarstwa domowe, które tworzą rodziny wielodzietne, zastępcze, osoby niepełnosprawne lub pobierające świadczenia rodzinne.

Wkład własny mieszkańca w projekt będzie wynosił 15 proc. kosztów; w zależności od rodzaju instalacji, kwota ta powinna wynieść 2,1-3 tys. zł.

Zgodnie z wymogami projektu, miasto kupi i dostarczy urządzenia, będzie też właścicielem tych instalacji przez 5 lat, dopiero potem będą one przekazane na własność mieszkańców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.