PARTNER PORTALU
  • BGK

Borsuki proszą, aby zwolnić

  • PAP    10 maja 2012 - 18:50
Borsuki proszą, aby zwolnić

Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na projekt tablicy drogowej ostrzegającej przed borsukami, który ogłosiły Gmina Murów i Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Tablice mają chronić te zwierzęta mieszkające wokół Murowa, ponieważ często giną pod kołami aut.
Zwycięski projekt to żółta tablica o nieregularnym kształcie z wizerunkiem borsuka i napisem "Proszę zwolnij borsuk". Jego autorem jest Jarosław Zawadzki z Łodzi, który otrzyma 800 zł nagrody.

Zdaniem wójta Murowa Andrzeja Puławskiego projekt wygrał, bo był najbardziej sugestywny.

- Sam jestem kierowcą i wiem, że gdybym zobaczył taki znak przy drodze, to bym zwolnił. A o to nam właśnie chodziło - dodał.

Konkurs na tablicę ostrzegawczą dotyczącą borsuków gmina Murów ogłosiła w marcu właśnie po to, by chronić te zwierzęta mieszkające wokół Murowa, ponieważ często giną pod kołami samochodów.

- To bardzo ufne stworzenia. Bywa, że wieczorami siedzą na poboczach, nieuważnie wychodzą na drogę i giną pod kołami - powiedział.

Tablice z borsukiem mają się pojawić na trasie Murów - Kup jeszcze latem tego roku. Na początek będą dwie. Puławski zapowiedział jednak, że na kolejne szuka już sponsora.

- W najbliższych dniach wystąpimy też do zarządu dróg o pozwolenie na ustawienie tych tablic, a potem zlecimy ich wykonanie - zapowiedział wójt.

Wójt zapowiedział, że na tablicach nie poprzestanie. Chce, by borsuki stały się symbolem gminy Murów, tak jak kangury są symbolem Australii.

- Już rozmawiałem z autorem projektu znaku o odkupieniu od niego praw autorskich do poszczególnych części tablicy, tak by móc borsuka umieszczać na koszulkach, plakatach czy nawet dokumentach gminnych - powiedział Puławski.

Główny specjalista ds. ochrony przyrody Stobrawskiego Parku Krajobrazowego Dominik Łęgowski tuż po ogłoszeniu konkursu tłumaczył, że borsuki to niegroźne dla człowieka, budzące uśmiech zwierzęta.

- Są wielkości średniego psa, na jesień znacznie tyją i zabawnie się kiwają, chodząc - powiedział. - To też bardzo czyste zwierzaki - ubikacje zawsze mają na zewnątrz nor, które czasem są głębokie nawet na 10 metrów. A sianko i ściółkę, którymi wykładają swoje legowiska, często wietrzą, a raz w roku wymieniają.

W sumie na konkurs wpłynęło 27 projektów z całego kraju. Komisja oceniająca, w skład której weszli m.in. przedstawiciele gminy Murów, Opolskich Parków Krajobrazowych i powiatowego zarządu dróg, zakwalifikowała do ścisłego finału sześć spośród nich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.