PARTNER PORTALU
  • BGK

BOŚ: Wsparcie dla inwestycji związanych z gospodarką obiegu zamkniętego 

  • pt    9 marca 2018 - 12:36
BOŚ: Wsparcie dla inwestycji związanych z gospodarką obiegu zamkniętego 
W Polsce działania w ramach GOZ wspiera Bank Ochrony Środowiska (fot.fotolia)

Przybliżenie Polski do zrealizowania w 2030 r. ustalonych przez Unię Europejską celów gospodarki obiegu zamkniętego nie będzie możliwe bez przedsiębiorców inwestujących w nowoczesne ekorozwiązania.
  • Państwa Unii Europejskiej zobligowane są do ponownego wykorzystywania surowców i zawracania ich do obiegu w postaci nowych produktów.
  • Do 2030 r. wyznaczono ambitne cele m.in. recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 65 proc.  i recyklingu odpadów opakowaniowych na poziomie 75 proc.
  • W Polsce działania w ramach GOZ wspiera Bank Ochrony Środowiska.

-  Zrealizowanie ustalonych przez Unię Europejską celów nie będzie możliwe bez inwestycji w gospodarkę odpadami i instalacje do recyklingu. Widzimy zapotrzebowanie na powstawanie tego typu projektów. Wspieranie działań związanych z gospodarką obiegu zamkniętego stanowi ok. 7 proc. planowanych przez nas nowych transakcji ekologicznych - mówi Konrad Raczkowski, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.  

Czytaj też: Gospodarka w obiegu zamkniętym: Jakie przynosi korzyści?

Zgodnie z przyjętym w grudniu 2015 r. przez Komisję Europejską pakietem dotyczącym gospodarki obiegu zamkniętego państwa członkowskie zobligowane są do ponownego wykorzystywania surowców i zawracania ich do obiegu w postaci nowych produktów.

Do 2030 r. wyznaczono ambitne cele m.in. recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 65 proc., recyklingu odpadów opakowaniowych na poziomie 75 proc., oraz zaprzestanie składowania odpadów segregowanych. Wprowadzona w styczniu 2018 r. blokada importu przez Chiny, jednego z największych dotychczasowych odbiorców europejskich odpadów, przyśpieszyła konieczność przeprowadzenia zmian w europejskiej polityce.

Czytaj: Gospodarka obiegu zamkniętego to rewolucja, także dla biznesu

Polski rząd rozpoczął już wdrażanie pierwszych działań w ramach zaproponowanej przez Unię Europejską strategii. W lipcu 2017 wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów mający najpóźniej do 2022 r. obowiązywać we wszystkich gminach, a od stycznia 2018 r. funkcjonuje obowiązkowa opłata za torby foliowe o grubości do 50 mikrometrów.

Jednak w poprawę ekosystemu zaangażować muszą się także firmy produkcyjne. Szeroko pojęta gospodarka obiegu zamkniętego wiąże się nie tylko ze zrównoważonym zarządzaniem odpadami, ale także z koniecznością unowocześnienia procesów produkcyjnych.

BOŚ Bank wspierał finansowaniem m.in. projekt badawczo-rozwojowy, którego celem było opracowanie maszyny pakującej pozwalającej na zużycie o 50 proc. mniej materiału przy wykorzystaniu o 30 proc. mniej energii w procesie pakowania. Inwestowanie w bardziej nowoczesne i energooszczędne maszyny, dostosowane do wytwarzania produktów przyjaznych środowisku, z naturalnych surowców, może wpłynąć nie tylko na zmniejszenie ilości powstających odpadów produkcyjnych, ale także na uniknięcie marnotrawstwa w procesie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.