PARTNER PORTALU
  • BGK

Bruksela pyta o odkrywkę Tomisławice

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    2 lipca 2010 - 07:40
Bruksela pyta o odkrywkę Tomisławice

Budowa nowej kopalni węgla brunatnego w pobliżu jeziora Gopło może być niezgodna z unijnym prawem – napisał komisarz ds. ochrony środowiska Janez Potocnik do naszego resortu środowiska.
Interwencja Brukseli może oznaczać zwrot w sporze o budowę odkrywki. Należąca do Skarbu Państwa Kopalnia Węgla Brunatnego Konin zaczęła już prace przygotowawcze do uruchomienia nowej kopalni. Ale protestują okoliczni mieszkańcy oraz ekolodzy, którzy boją się, że kopalnia zniszczy ekosystem pobliskiego jeziora Gopło – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Kopalnia wygrała sprawę przed sądem administracyjnym, ale ekolodzy nie dali za wygraną i zawiadomili Brukselę. W odpowiedzi na interpelację polskich europosłów komisarz Potocnik napisał, że skierował do resortu środowiska pismo w tej sprawie. Teraz polski rząd ma kilka miesięcy na odpowiedź. Jeśli nie uda się przekonać Brukseli, że odkrywka jest zgodna z prawem, Potocnik może skierować do Europejskiego Trybunału Stanu wniosek o zatrzymanie prac.

Kopalnia twierdzi, że odkrywka będzie bezpieczna, a Uniwersytet Mikołaja Kopernika, którego badania wspierały tezy ekologów, przyznał 31 maja, że jego badania nie mogą być podstawą rzetelnych ocen.

Kopalnia Konin oraz sąsiednia Adamów dostarcza węgiel do elektrowni Pątnów. Spółki są w trakcie prywatyzacji. Jeśli nie będą uruchamiane nowe złoża węgla, to byt elektrowni straci sens ekonomiczny – uważa „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.