PARTNER PORTALU
  • BGK

Brzeziny chcą być smart city i stawiają na odnawialne źródła energii

  • pt    29 lipca 2014 - 14:47
Brzeziny chcą być smart city i stawiają na odnawialne źródła energii

Miasto samowystarczalne energetycznie, produkujące prąd z odnawialnych źródeł energii. Miasto z własną linią energetyczną, która będzie go rozprowadzała. Miasto oświetlone inteligentnym systemem ledowym. To plany rozwoju Brzezin, których realizacja właśnie się rozpoczyna.
Brzeziny uzyskały dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych. Podpisana w maju umowa opiewa na kwotę 765 tys. zł.

Czytaj też: Konkurs na najbardziej ekologiczne miasta

Obecnie miasto przygotowuje się do przetargu na wykonawcę tych prac – tj. na dostawę i montaż ekranów solarnych. Ekrany zostaną zainstalowane na dachach i elewacjach urzędu miasta, tamtejszej szkoły podstawowej, biblioteki miejskiej, gimnazjum i przedszkola.

Czytaj: W naszych miastach coraz mniej zieleni, przybywa za to betonu

Władze miasta planują, że ekrany zostaną zamontowane jeszcze w tym roku. Projekt, który zostanie zrealizowany w Brzezinach, przyniesie wymierny efekt w postaci zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, co z kolei pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego.

Dofinansowanie WFOŚiGW zostało udzielone w ramach obszaru Ochrona Powietrza. Pozytywna decyzja związana z przyznaniem wsparcia była związana m.in. z innowacyjnym charakterem projektu oraz planowanymi efektami ekologicznymi. Energia elektryczna wytwarzana z wybudowanych instalacji fotowoltaicznych pozwoli na zmniejszenie poboru energii z sieci (wytwarzanej w sposób konwencjonalny) o 69 499 kWh.

- Zielone inwestycje związane z Odnawialnymi Źródłami Energii to dobra inwestycja w naszą przyszłość - mówi Tomasz Łysek, prezes zarządu WFOŚiGW w Łodzi.

Instalacja ekranów słonecznych na budynkach publicznych to pierwszy krok Brzezin na drodze do uniezależnienia energetycznego.

- Rozpoczęliśmy działania zmierzające do tego, aby w ciągu kilku lat Brzeziny stały się miastem samowystarczalnym energetycznie, które czerpie energię przede wszystkim z odnawialnych źródeł  – mówi Marcin Pluta burmistrz Brzezin.

Kolejnym etapem na drodze do realizacji koncepcji Smart City ma być budowa tzw. farmy fotowoltaicznej, która docelowo zaopatrywać będzie w prąd nie tylko budynki publiczne, a uzyskana w ten sposób energia elektryczna wykorzystywana będzie nawet do podgrzewania wody basenowej.

W dalszej kolejności Brzeziny zakładają pozyskiwanie energii również z wiatru. Planuje się montowanie wiatraków o pionowej osi obrotu. Turbiny o pionowej osi obrotu stają się coraz bardziej powszechne ze względu na korzyści ekonomiczne, jakie można uzyskać oraz możliwości zastosowania na obszarach silnie zurbanizowanych.

W planach Brzezin znajduje się również wymiana oświetlenia ulicznego na system LED, budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także produkcja, dystrybucja i sprzedaż energii z OZE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • LZT , 2014-07-30 22:26:54

    Brawo !!! Dlaczego inne miasta i gminy nie biorą przykładu ? Mówię o tym od ponad 10 lat. Szkoda, że nie pomyśleli o instalacji naziemnej, chociaż 1,5 MWp. Chętnie wykonam takie instalacje na dachach i na ziemi . tel. 696 532 900