PARTNER PORTALU
  • BGK

Budki dla nietoperzy w odnowionych bunkrach

  • PAP    23 października 2012 - 07:26
Budki dla nietoperzy w odnowionych bunkrach

Odnowione bunkry w podszczecińskiej Puszczy Bukowej, a w nich zbiorniki wodne i budki dla nietoperzy, to niektóre elementy zakończonego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie programu ochrony tych zwierząt.
„W 13 bunkrach z czasów wojny, znajdujących się w Puszczy Bukowej stworzono idealne warunki dla hibernujących nietoperzy. Zamontowano w nich zbiorniki wodne, po to, by stworzyć lubiany przez nietoperze wilgotny mikroklimat. Jeden ze wspomnianych bunkrów będzie miał charakter interwencyjny. Trafiać do niego będą nietoperze po rehabilitacji” – poinformowała rzeczniczka dyrekcji Agata Suchta.

Zakupiono także sto dodatkowych budek dla nietoperzy, które zamontowano w Puszczy Bukowej, natomiast stare zostały wyremontowane. Łącznie jest ich teraz prawie trzysta pięćdziesiąt.

W ramach porozumienia z Regionalną dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie odnowiono i naprawiono zabezpieczenia bunkrów w Międzyrzeckim Rejonie Umocnień – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, w których zimuje duża kolonia nietoperzy.

Przeprowadzono także remont podestu znajdującego się w stropie dachu kościoła w Jaglicach. Wymieniono tam deski i położono 230 metrów kwadratowych folii zabezpieczającej, która ma chronić strop i wnętrze kościoła przed zanieczyszczeniami.

Jak dodała rzeczniczka, miejsca bytowania nietoperzy oraz same zwierzęta są monitorowane specjalistycznymi urządzeniami, w tym detektorami ultrasonicznymi. Dzięki temu warunki ich życia mogą być kontrolowane, a liczba tych latających ssaków w Puszczy Bukowej zostanie poznana.

Projekt dotyczący ochrony nietoperzy na terenie Pomorza Zachodniego jest finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Należą do jednych z najbardziej zagrożonych grup zwierząt na świecie i jest to efekt przede wszystkim szkodliwej działalności człowieka, która doprowadziła do zniszczenia ich siedlisk w środowisku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.