PARTNER PORTALU
  • BGK

Budownictwo ekologiczne: Jak korzystać z zielonych budynków?

  • PropertyDesign.pl    24 lutego 2016 - 20:00
Budownictwo ekologiczne: Jak korzystać z zielonych budynków?
W Polsce zielone rozwiązania wprowadzamy często w nieprzemyślany sposób (fot.propertydesign.pl/Maraton, Skanska)

W ciągu ostatnich lat Polska poczyniła postępy w rozwoju zielonego budownictwa. Jednak rozwiązania są wprowadzane często w nieprzemyślany sposób. Dlatego niezbędna może okazać się szeroka kampania informacyjna i edukacyjna.
W ciągu ostatnich lat Polska poczyniła postępy w rozwoju zielonego budownictwa. Według badań przeprowadzonych przez Colliers, tylko w latach 2014 – 2015, liczba zielonych budynków wzrosła w Polsce o 60 proc. Jednakże według raportu TNS dla Ministerstwa Środowiska, Polacy często nie mają podstawowej wiedzy w zakresie oszczędzania energii np. w miejscu pracy. W związku z tym coraz większą rolę zaczyna odgrywać edukacja proekologiczna.

Jak wynika z ostatniego raportu RenoValue, w Polsce zielone rozwiązania wprowadzamy często w nieprzemyślany sposób, traktując je jako gadżet lub chwyt marketingowy. Dlatego niezbędna może okazać się szeroka kampania informacyjna i edukacyjna dotycząca finansowych korzyści płynących z ekologii. Taką potrzebę wyraźnie dostrzegają też organizacje zajmujące się budownictwem ekologicznym w Polsce.

Czytaj też: Budownictwo energooszczędne i pasywne: ile można zyskać i czego brakuje?

- Ludzie spędzają w budynkach większość swojego życia. Rzecz na tyle oczywista, że niewielu poświęca jej uwagę. A to właśnie „czynnik ludzki” jest kluczowy w budownictwie. Dlatego też odpowiednia edukacja użytkowników budynków jest niezwykle istotna, ponieważ dzisiejsze biura i domy (w szczególności te zielone) są wyposażone w szereg rozwiązań, które podnoszą komfort, pozytywnie wpływają na zdrowie oraz przynoszą oszczędności podczas eksploatacji - mówi Alicja Kuczera, CEO Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.