PARTNER PORTALU
 • BGK

Burmistrz Hajnówki o wycince w Puszczy Białowieskiej: "Jest konieczna, szkoda, że tak późno ruszyła"

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    18 sierpnia 2017 - 08:12
Burmistrz Hajnówki o wycince w Puszczy Białowieskiej: "Jest konieczna, szkoda, że tak późno ruszyła"
My od wielu lat wiedzieliśmy, że w puszczy może dość do tragedii - mówi burmistrz Hajnówki (fot. UM Hajnówka)

- Od lat wiedzieliśmy, że w Puszczy Białowieskiej może dojść do tragedii. Wycinka była konieczna. Szkoda, że tak późno ruszyła - na temat sytuacji wokół unikatowych na skalę światową lasów, działaniach rządu czy unii europejskiej mówi Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.
• - Puszcza nie jest dla mnie prostym tematem. Jednak opinia i stanowisko społeczności lokalnej, jak i moje są zupełnie inne, niż to, co się powtarza w mediach - szczerze przyznaje burmistrz Hajnówki.

• Odnosi się też do działań unii europejskiej czy opozycji. 

• Podpowiada również, gdzie warto szukać skutecznych rozwiązań do walki z kornikiem drukarzem. 

****

Jest pan zwolennikiem stwierdzenia, że nieważne jak mówią, ważne, żeby mówili?

Raczej nie. Nie cieszy mnie, kiedy ktoś źle mówi o Hajnówce i Białowieży.

W ostatnim czasie o waszej gminie mówi się bardzo dużo, ale mam wrażenie, że niekoniecznie na tym skorzystacie?

Co pani ma na myśli?

Choćby liczbę turystów. Czy zamieszanie wokół Puszczy Białowieskiej, zakaz wstępu do lasu odbija się jakoś na rynku turystycznym?

Wcale nie dziwi mnie wprowadzenie zakazu. Dobrze komuś się mądrzyć, kiedy coś nie odpowiada, ale jak na głowę spadnie drzewo? Kto będzie winny? Kilka lat temu w naszej okolicy był wypadek, w którym potężny świerk spadł na samochód. Całe szczęście, że był to samochód ciężarowy. Kierowca przeżył. Skończyło się na stratach materialnych. Gdyby to było auto osobowe, doszłoby do dużo większej tragedii. Najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów, a nie ich liczba.

A jak z nią jest?

Jesteśmy w środku sezonu wakacyjnego, więc nie mamy pełnego oglądu sytuacji. Rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że w zeszłym roku nasz region odwiedziło więcej osób. Z tego, co słyszę od mieszkańców, to w te wakacje gości będzie mniej. Moim zdaniem wpływ na to ma wiele czynników, nie tylko zamieszanie wokół puszczy. Polacy zmienili kierunki wyjazdów, do tego, kiedy zaczęto więcej mówić o kłopotach z kornikiem drukarzem, ludzie zaczęli tu przyjeżdżać, ale wracać do nas już nie chcieli. Las wygląda tak źle, że nikt nie chce go więcej oglądać. Pewnie zdaje sobie pani sprawę, że widok martwych drzew nie jest niczym przyjemnym. Powiem pani, co usłyszałem przy sklepie w Hajnówce. Syn mówi do ojca: "Tato widziałeś ten martwy las? Czy to jest ta puszcza!?" Ojciec odpowiada: "Pamiętasz jak w Warszawie podpisałem petycję w sprawie ochrony puszczy? Jeśli jej założenia będą realizowane, to znów będzie tutaj pięknie”. Problem polega na tym, że ojciec za grosz nie rozumie, że przyczynił się do zachowania obecnego wyglądu puszczy.

Rozumiem, że jest pan za wycinką drzew?

Puszcza nie jest dla mnie prostym tematem. Jednak opinia i stanowisko społeczności lokalnej, jak i moje są zupełnie inne, niż to, co się powtarza w mediach. Różnice w zdaniu wynikają z tego, że my od wielu lat wiedzieliśmy, że w puszczy może dość do tragedii. Od wielu lat apelowaliśmy do poszczególnych ministrów czy dyrektorów lasów państwowych o podjęcie skutecznej walki z kornikiem. Dzisiaj płacimy wszyscy za grzech bezczynności sprzed lat. Nie ma znaczenia, jaka partia była u władzy – PO, PSL czy PiS. Nikt nas nie słuchał. Tymczasem wycinka jest konieczna. Szkoda, że tak późno ją rozpoczęto. Zresztą gdyby 10-15 lat temu podjęto skuteczną walkę z kornikiem, dziś nie byłoby w lasach prawie 2 milionów metrów sześciennych martwego świerka. To jest klęska. W mediach podnosi się larum, że do puszczy wjeżdżają harwestery. A jaki sprzęt ma wjechać? Ciągniki nie poradzą sobie z ogromem pracy, jaki trzeba wykonać w lesie. Zakładam, że za 20-30 lat, kiedy na miejscu cmentarzyska świerków, wyrosną nowe zielone drzewa, znów będziemy mogli cieszyć się jego pięknem.×
KOMENTARZE (18)

 • julek, 2017-08-29 12:41:08

  Bez lewackiej poprawności powiem: ten gościu jest po prostu tępy.
 • Anfernee, 2017-08-27 21:26:04

  Greg: burmistrz Hajnówki na pewno nie jest zwolennikiem PiS. Czerwony do szpiku kości, ale mówi jak jest.
 • ..., 2017-08-27 07:56:20

  Do Ana: ekolodzy nawet jak chcą zabić misia - to zawsze dla jego dobra... Taka jest logika ekologów....