PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Wadowic spiera się z radą powiatu o zakaz palenia węglem

  • TK    28 marca 2018 - 12:30
Burmistrz Wadowic spiera się z radą powiatu o zakaz palenia węglem
Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski uważa, że jedynym sposobem na powstrzymanie smogu, jest wprowadzenie zakazu palenia węglem (Fot. UM Wadowice)

W Wadowicach konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem - uważa Mateusz Klinowski, burmistrz miasta. Rada powiatu wydała rezolucję nawołującą go do zaprzestania działań związanych z tym pomysłem.
Burmistrz Mateusz Klinowski apeluje o wprowadzenie na terenie Wadowic całkowitego zakazu palenia paliwem stałym do władz województwa. Organem uprawnionym do wprowadzenia takiego przepisu jest bowiem sejmik samorządowy. Argumentuje, że Wadowice są wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, a powietrze mają gorsze niż Kraków.

Uważa, że w Wadowice i sąsiednie miejscowości powinny iść tą samą drogą co stolica małopolski. W Krakowie wprowadzono zakaz palenia paliwem stałym, który zacznie obowiązywać od 1 września 2019 roku.

- Mieszkańcy Krakowa, przy wsparciu miasta, masowo likwidują paleniska węglowe. Rozebrano ich już około 10 tys. Dzięki temu jakość powietrza już uległa tam znaczącej, widocznej w pomiarach, poprawie - pisze na swoim blogu Mateusz Klinowski.

Apelami burmistrza zaniepokojona jest rada powiatu wadowickiego ze starostą Bartoszem Kalińskim na czele. Pod koniec marca, radni uchwalili rezolucję nawołującą Mateusza Klinowskiego do zaprzestania podobnych działań.

Czytaj także: Michał Olszewski: Wiemy, czym przekonać mieszkańców do wymiany pieców

"Burmistrz powinien oszacować koszty, jakie w związku z jego pomysłem restrykcyjnego zakazu palenia węglem poniosą mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz instytucje administracji publicznej i poinformować o tym mieszkańców" - czytamy w rezolucji.

Zasugerowano mu także, by skupił się na innych metodach walki ze smogiem; na przykład na   termomodernizacji budynków i wymianie źródeł ciepła.

- Gdy rozmawiałem z mieszkańcami, nikt nie mógł uwierzyć, że ktoś wpadł na tak absurdalny pomysł jak zakaz palenia węglem - skomentował na sesji rady powiatu Bartosz Kaliński, starosta wadowicki - Nie kwestionujemy problemu smogu w Wadowicach. Ludziom trzeba jednak pomóc, a nie regulować wszystkich kwestii zakazami i nakazami - dodał.

Mateusz Klinowski odpowiada na Facebooku, że postulowany przez niego przepis oznaczać miałby przede wszystkim zakaz instalowania nowych pieców na węgiel. Ponadto - jak przypomniał - do 2023 roku, zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową, również mieszkańcy Wadowic będą musieli wymienić swoje kotły na takie, które spełniają wymogi dyrektywy unijnej Ekodesign.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.