PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz oszczędzi na prądzie wymieniając oświetlenie uliczne

  • PAP    31 lipca 2014 - 17:50
Bydgoszcz oszczędzi na prądzie wymieniając oświetlenie uliczne

W ponad siedmiu tysiącach latarni w Bydgoszczy zamontowane zostaną oprawy LED-owe, a na słupach oświetleniowych - czujniki mierzące ruch uliczny. Przy mniejszym natężeniu ruchu, latarnie zredukują moc. Dzięki inwestycji ratusz chce zaoszczędzić na prądzie.
Jak poinformował Urząd Miasta w Bydgoszczy, szacowana na ponad 22 mln zł wymiana 7309 lamp będzie największym tego typu przedsięwzięciem w historii miasta. Według ratusza, chociaż inwestycja będzie kosztowna, to w ciągu kilkunastu lat stanie się opłacalna.

"Obecnie testujemy około 20 opraw oświetleniowych typu LED. Widzimy już, że poprawiają one efektywność świecenia i tym samym powodują zmniejszenie poboru mocy" - powiedział rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Krzysztof Kosiedowski.

Czytaj też:  Oświetlenie LED pozwoli zaoszczędzić 10 mld euro rocznie

W utrzymaniu zarządu dróg znajduje się około 12 tys. latarni, które wyposażone są w energochłonne sodowe oprawy oświetleniowe. "Wymiana ponad połowy z nich na energooszczędne oprawy LED-owe pozwoli miastu zmniejszyć wydatki za prąd od 30 do nawet 40 proc." - podkreślił Kosiedowski.

Prąd do oświetlenia ulic oraz naprawa i konserwacja lamp kosztują miasto blisko 14 mln zł rocznie.

Czytaj tez:  Wymiana oświetlenia znacząco obniży rachunki gmin

Oszczędności na prądzie mają być możliwe nie tylko dzięki nowym oprawom, ale również dzięki urządzeniom do inteligentnego sterowania mocą, które zostaną zamontowane na słupach oświetleniowych. "Są to czujniki monitorujące liczbę samochodów. Przy intensywnym natężeniu ruchu drogowego, oprawy LED-owe będą świecić na maksymalnym pułapie, natomiast gdy ruch się zmniejszy, zmaleje też moc światła, a co za tym idzie - pobór prądu" - poinformował Kosiedowski.

Latarnie zostaną wyposażone w specjalne urządzenia, dzięki którym możliwy będzie ich zdalny monitoring. "W ten sposób inspektorzy wydziału utrzymania ulic będą mieli całodobowy podgląd stanu latarni. Informacja o ewentualnej awarii lub nieprawidłowo działającej oprawie natychmiast dotrze do wydziału. Nie trzeba będzie czekać na sygnały od mieszkańców, a następnie jechać na miejsce. Przyczynę usterki zdiagnozuje system" - mówił rzecznik ZDMiKP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.