PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: Rozpoczęły się rozruchy ekoelektrociepłowni

  • JL    9 września 2015 - 10:47
Bydgoszcz: Rozpoczęły się rozruchy ekoelektrociepłowni

Ekologiczna elektrociepłownia pozwoli gminom woj. kujawsko-pomorskiego ograniczyć ilość składowanych odpadów. Fot. Mat prasowe

Do stacji przeładunkowej w Toruniu przyjechały pierwsze odpady niezbędne do uruchomienia instalacji bydgoskiej elektrociepłowni. Zakład rozpoczął rozruchy na zimno.
Do stacji w Toruniu pierwsze 45 ton odpadów dotarło w ubiegłym tygodniu. Potrzebne są do szkolenia i dokonania rozruchu technologicznego. Od 7 września odpady ze stacji są transportowane do Zakładu TermicznegoPrzekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy w celu przeprowadzenia tzw. rozruchów na gorąco, które rozpoczną się w połowie miesiąca.

Każdego dnia (od poniedziałku do soboty) wożonych będzie za pośrednictwem SPO z Torunia i okolicznych gmin 200 ton odpadów, które trafią do zakładu w Bydgoszczy.

Czytaj też: Konin: Zaczęło się próbne spalanie

Obiekt przy ul. Kociewskiej składa się m. in. portierni, budynku pras, zaplecza socjalnego, hali rozładunkowej, magazynu czy wagi samochodowej. Wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt technologiczny, w tym m.in. w przenośnik odpadów, prasy, biofiltry i specjalny system wentylacji oraz oczyszczania powietrza.

– Docelowo, za pośrednictwem stacji do bydgoskiej instalacji trafiać będzie 60 tys. ton odpadów rocznie – informuje Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura, inwestora projektu.

Na terenie bydgoskiej ekoelektrociepłowni rozpoczęły się już pierwsze rozruchy. – Za nami wypalanie wymurówek w kotłach oraz czyszczenie i przedmuchiwanie kotłów wraz z systemem parowym. Stąd dym wydobywający się z komina, który można było zauważyć na początku tygodnia – tłumaczy Konrad Mikołajski.

Czytaj też: Krakowski Holding chwali się inwestycją na światowym poziomie 

Procedura rozruchu instalacji bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych obejmuje dwa etapy. Właśnie rozpoczął się tzw. rozruch na zimno. Jest to przygotowanie do uruchomienia urządzeń (kontrola, regulacja), sprawdzenie działania wszystkich elementów zasilania, sterowania i sygnalizacji oraz przeprowadzenie prób ruchu maszyn i instalacji.

Po zakończeniu testów technicznych rozpocznie się tzw. rozruch gorący. Na tym etapie będą już uruchamiane palniki rozruchowe, następnie częściowo spalane odpady i sprawdzane poszczególne urządzenia pod kątem ich właściwej konfiguracji i skuteczności pracy pod obciążeniem.

Ekologiczna elektrociepłownia pozwoli gminom na ograniczenie ilości składowanych odpadów. Samorządy objęte projektem unikną w ten sposób dotkliwych kar za niedostosowanie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.