PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz vs. świetlówki

  • AZA    4 marca 2011 - 19:56

Miasto Bydgoszcz zamierza włączyć się w akcję prowadzoną przez organizację odzysku ElektroEko, polegającą na bezpłatnej zbiórce zużytych świetlówek i poddaniu ich utylizacji .
Projekt ten z powodzeniem prowadzony jest już w takich miastach jak: Poznań, Warszawa, Kraków i Łódź W ramach tego przedsięwzięcia ElektroEko zamierza wyposażyć wiaty śmietnikowe w odpowiednio przystosowane pojemniki, tak aby każdy mieszkaniec mógł bez większych problemów, w bliskiej odległości od swojego mieszkania wyrzucić tego rodzaju odpad.

Należy wskazać, że wskazane świetlówki wypierają z rynku do roku 2012 dotychczasowe zwykłe żarówki, które już teraz częściowo przestają być produkowane. Jednakże świetlówki są odpadem niebezpiecznym z uwagi na zawartość rtęci, w związku z tym zakazane jest ich umieszczanie w zmieszanych odpadach komunalnych. Potocznie rzecz ujmując nie można ich wrzucać do kosza z innymi odpadami domowymi, w śmietnikach zostaną umieszczone specjalne pojemniki na świetlówki.

W dniu 22 lutego 2011 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządców nieruchomości, ElektroEko oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. Przedstawiciele zarządców nieruchomości zostali zapoznaniu ze szczegółami współpracy z organizacją odzysku, mogli obejrzeć pojemniki oraz zdjęcia z innych miast biorących już udział w akcji. Projekt okazał się na tyle atrakcyjny, że jeszcze tego samego dnia zgłosili się pierwsi chętni do udziału w akcji.

Program zakłada montaż wspomnianych pojemników przy nieruchomościach liczących około 50 lokali mieszkaniowych na terenach zamkniętych, strzeżonych osiedli, zamkniętych podwórkach lub w zamykanych pomieszczeniach śmietnikowych. Wymagana liczba lokali uzasadniona jest tym, że szacuje się, iż jedno gospodarstwo domowe średnio w ciągu roku wrzuci 2 zużyte świetlówki, co warunkuje stopień zapełnienia pojemnika. Ponadto preferuje się miejsca montażu o zmniejszonym stopniu zagrożenia dewastacją pojemnika.

Oferowane są dwa rodzaje pojemników jeden jest przeznaczony do montażu na ścianie, natomiast drugi jest wolnostojący. Pojemniki są estetyczne, nieduże i tak skonstruowane, że po umieszczeniu świetlówki w pojemniku nie dochodzi do ich rozbicia. Każdy bydgoski zarządca nieruchomości, który chce wyposażyć swoją nieruchomość we wspomniany pojemnik może skontaktować się z przedstawicielem ElektroEko (www.elektroeko.pl). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.