PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom z siedzibą rządowej instytucji ds. energii odnawialnej

  • TVS    9 marca 2015 - 19:29
Bytom z siedzibą rządowej instytucji ds. energii odnawialnej

fot.tvs.pl

Zdeklasował Warszawę, zyskał status zielonej stolicy i ma spore szanse na nowych, poważnych inwestorów. Ku wielkiemu zaskoczeniu, mowa o... Bytomiu. To właśnie tu powstanie siedziba Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej.
W dobie "eko" być przedsiębiorcą to nie lada wyzwanie. Trzeba być biegłym nie tylko w zakresie praw rynku ale i... praw natury.

W pozyskiwaniu czystej energii pomagają panele fotoelektrovoltaiczne na dachu budynku czy między innymi turbiny wytwarzające z gazu energię elektryczną. Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach to więc nie tylko centrum badań.

- Nasz budynek jest małą elektrownią w mieście. Mało tego, że nie potrzebujemy - nie będziemy potrzebować energii elektrycznej z sieci, to będziemy ją sprzedawać na zewnątrz - wyjaśnia Arkadiusz Hołda, prezes Holdimexu.

Na przykład do sieci miejskich lub energetycznych przedsiębiorstw.

A co ciekawe, za ogólnokrajowy obrót będzie odpowiadać... Bytom, czyli nowa zielona stolica Polski. Choć do tej pory z zielenią nie kojarzony, to właśnie on będzie siedzibą rządowej agencji Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej, czyli OREO. W walce o tę zaszczytną funkcję Bytom zdeklasował nawet Warszawę.

Wybór padł na silnie dotknięty przez ciężki przemysł wydobywczy Bytom, by miasto odczarować i nadać mu nową, ważną funkcję. Ale politykom z regionu przyświecał też inny, równie ważny cel.

- Złamać ten stereotyp myślenia o Śląsku, żeby pokazać Śląsk jako miejsce nowoczesnego przemysłu ale także mieszkających tu ludzi, którzy są absolutnie wysoko wykształceni, z otwartymi umysłami - tłumaczy Adam Zdziebło, senator RP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.