PARTNER PORTALU
  • BGK

Centralne ogrzewanie dotarło do śródmieścia Gorzowa Wielkopolskiego

  • aw/PAP    22 października 2015 - 12:13
Centralne ogrzewanie dotarło do śródmieścia Gorzowa Wielkopolskiego

Przedsięwzięcie zakłada doprowadzenie sieci ciepłowniczej z gorzowskiej elektrociepłowni do kamienic (fot.fotolia)

Do końca br. 714 mieszkań ma zostać podłączonych do powstającej w śródmieściu Gorzowa Wlkp. sieci centralnego ogrzewania. Łącznie centralne ogrzewanie ma zyskać 2 566 lokali w centrum, gdzie dominują kamienice.
Sieć jest budowana w ramach projektu "Kawka" mającego ograniczyć emisję do powietrza zanieczyszczeń z tej części miasta.

CO ma 268, ma mieć 10 razy więcej mieszkań

Jak poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska-Cieślak, do sieci podłączono dotychczas 268 mieszkań, a do końca roku ta liczba ma wzrosnąć do 714.

W związku z okresem jesienno-zimowym i spadkiem temperatur, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przypomina, że mieszkańcy, którzy nie mają już w domach pieców, a nie mogą jeszcze korzystać z dobrodziejstw centralnego ogrzewania, mają możliwość wypożyczenia grzejników elektrycznych.

"Osoby zainteresowane ich wypożyczeniem mogą dzwonić pod numer 607 115 667. Każda osoba potrzebująca wsparcia lub chcąca porozmawiać o terminie podłączenia otrzyma komplet informacji" - zapewniła Sadowska-Cieślak.

Łącznie w ramach całego projektu centralne ogrzewanie ma zyskać 2 566 lokali w gorzowskim śródmieściu, gdzie dominuje zwarta zabudowa złożona głównie z kamienic.

Kawka dla zanieczyszczonych miast

Program pilotażowy pn. "Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii - Kawka" jest jednym z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych realizowanych obecnie w Gorzowie Wlkp. W śródmieściu w wielu miejscach widać robotników wykonujących nową sieć ciepłowniczą.

"Kawka" jest dedykowana polskim miastom, w których notowane są przekroczenia parametrów dotyczących obecności pyłów w powietrzu. To jest warunkiem otrzymania pomocy z tego źródła. Realizację programu koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku Gorzowa Wlkp. łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 65 mln zł. Miasto przeznaczyło na ten cel 6,5 mln , otrzymało też ponad 9 mln zł pożyczki z Narodowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Partnerem samorządu w realizacji przedsięwzięcia jest należąca do PGE GiEK Elektrociepłownia Gorzów, która w Funduszu WFOŚiGW w Zielonej Górze zaciągnęła pożyczkę w wysokości 19 mln zł, przeznaczyła też na ten cel 6,5 mln środków własnych. Ponadto na projekt miasto uzyskało dotację w wysokości ponad 29 mln zł udzieloną przez NFOŚiGW.

W Gorzowie Wlkp. realizacja "Kawki" rozpoczęła się w styczniu zeszłego roku. br. Projekt Przedsięwzięcie zakłada doprowadzenie sieci ciepłowniczej z gorzowskiej elektrociepłowni do budynków w obrębie ulic Łokietka, Chrobrego, Drzymały, Wyszyńskiego, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. Sieć zastąpi piece węglowe i inne źródła ciepła wykorzystywane w znajdujących się w tej części miasta kamienicach.

Realizacja projektu ma zakończyć się w 2017 r., a jego efektem ma być likwidacja ok. trzech tys. pieców węglowych. Ciepło do ogrzewania tej części Gorzowa Wlkp. będzie pochodzić m.in. z nowego bloku parowo-gazowego, który powstaje w Elektrociepłowni Gorzów. Jego pełne uruchomienie jest planowane w marcu przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Gorzowianin, 2017-01-04 11:15:35

    Nareszcie !!!